Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury wręczone…

Tegoroczne nagrody „kulturalne” trafiły dziś wieczorem w ręce laureatów. Podczas uroczystej gali zorganizowanej w tarnowskim Amfiteatrze wręczone zostały również stypendia artystyczne oraz nagrody honorowe.
– Myślę, że wszyscy czujemy ulgę, że możemy się spotkać, możemy być – co prawda jeszcze w warunkach pewnego dystansu – ale razem. Dzisiejsze spotkanie to ważna okoliczność. Dziś chcemy nagrodzić osoby, które w ostatnim czasie wykazały się wielką aktywnością w sferze kultury i to w różnych dziedzinach. Będziemy dziękować artystom, będziemy dziękować mecenasom, wręczymy także stypendia oraz nagrody honorowe – mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Dzisiejszego wieczoru po raz pierwszy wręczona została nagroda „Karta Historii”, która przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii naszego miasta oraz wspierającym działania dotyczące edukacji historycznej, naukowej, badawczej i wydawniczej. Nagroda ma charakter honorowy. Jej tegorocznymi laureatami zostali: Małgorzata Michałek, Andrzej Szpunar oraz Janusz Kozioł, związani z Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
– Bardzo dziękujemy. Jest nam bardzo miło, że doceniono nasz wysiłek, który podejmowaliśmy przez ostatnie kilkanaście lat. Cieszymy się, że mimo tego, iż nie ma nas już w muzeum, to tarnowianie mają to, o czym marzyli od 1927 r. czyli muzeum o Tarnowie w Tarnowie. Otrzymaliśmy nagrodę „Karta historii”. Ja życzyłbym sobie i wszystkim Państwu, aby karty historii nigdy nie zapisywały się już historią chorób, pandemii, epidemii, nieszczęść, abyśmy mogli w zdrowiu swobodnie korzystać z tego na co nie tylko my jako kultura pracowaliśmy, ale pracowały także sport i infrastruktura. Mam nadzieję, że kiedy będziemy zapominać o pandemii, Państwo będziecie pamiętać o Muzeum Okręgowym w Tarnowie – powiedział w imieniu nagrodzonych Janusz Kozioł.
Podczas gali siedmiu osobom wręczono także stypendia artystyczne. Otrzymali je: w kategorii literatury Aleksandra Kubisztal („Tarnów w bajkach”) i Robert Noga („Pałac Młodzieży perła w koronie”), w kategorii sztuki wizualne – Magdalena Klag („Tarnowskie klocki architektoniczne”) oraz Dorota Omylska-Bielat („Kobiety na ulice!”), w kategorii muzyka – Ewelina Panocha („III Tarnowskie Dni Franciszka Schuberta”), Paweł Swoszowski („Dźwięki historii Tarnowa”) oraz Bartłomiej Szułakiewicz („Legendy tarnowskiej muzyki”).
W tym roku Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała Magdalena Burdzyńska.
Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury przyznano Lidii Jaźwińskiej.
Nagrodą „Mecenasa Kultury Tarnowa” uhonorowano Browar Trzech Kumpli.
Tytuł „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych artystów otrzymała Milena Łącka.
Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy trafiła natomiast do Bogdany Ligęzy-Drwal.
Dzisiejsza gala wręczenia nagród była również okazją do przyznania honorowego tytułu „Ambasador Tarnowa” pani Yoli Czaderskiej-Hayek. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które związane są z Tarnowem i swoim dotychczasowym dorobkiem twórczym na różnych płaszczyznach zyskały uznanie oraz prestiż. Jak mogliśmy usłyszeć w uzasadnieniu: – Pani Yola Czaderska-Hayek jest nie tylko doskonałą ambasadorką Tarnowa, ale całej polskiej kultury. Urodzona w Tarnowie, zawsze podkreśla swoje przywiązanie zarówno do ojczyzny, jak i rodzinnego miasta. Jest autorką książek, korespondentką filmową, popularyzatorką polskiej sztuki w USA. Jej działalność ma wymiar nie tylko promocyjny, ale również społeczny i edukacyjny. W imieniu nagrodzonej okolicznościową statuetkę odebrali przedstawiciele wnioskodawcy – Fundacji Bema 20 tj. Agnieszka Niedbała oraz Tadeusz Bałchanowski.
Wydarzenie uświetnił koncert grupy Motion Trio.
Info: L. Bielatowicz
Foto: Lidia Jaźwińska

Post Author: kadr