ADAM JANIEC 50. AUTORSKA WYSTAWA „ODROBINA PIĘKNA W CZASIE ZAMĘTU”…

Muzeum Okręgowe w Tarnowie – filia Muzeum Etnograficzne.
Adam Janiec – „twórca z potrzeby duszy i serca”, artysta malarz, od początku swojej działalności artystycznej, czyli od ponad 30 lat, malujący techniką olejną. Urodzony na Opolszczyźnie, od 1977 r. mieszkaniec tarnowskiej wsi Łętowice. Należał do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i amatorskiej grupy malarzy „Tarnowianie” działających w Tarnowie, nad którymi merytoryczną opiekę sprawował znany, tarnowski malarz Piotr Drobiecki. W 2007 r. wyróżniony odznaką nadaną przez Ministra Kultury – Zasłużony Działacz Kultury, a w 2011 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP za działalność kulturalno – społeczną. Od 2007 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w posiadaniu wielu kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Uczestnik wielu plenerów malarskich i konfrontacji twórczych.
„Odrobina piękna w czasie zamętu” to wystawa wyjątkowa, powstała w okresie pandemii jako antidotum na towarzyszącej jej lęki i niepewność przyszłości. Jest ważna dla mnie nie tylko ze względu na swoje przesłanie, ale także jest to jubileuszowa, 50. autorska wystawa.
Czas, w którym żyjemy, w którym tak mało mamy wolnych chwil, nie sprzyja przemyśleniom filozoficznym dotyczącym transcendentaliów, czyli przynależnych każdemu bytowi jak: Dobro, Prawda i Piękno. Motywem moich prac jest naturalne piękno zwykłych rzeczy, które bywają wokół nas. Jestem człowiekiem, który tworzy z miłości do piękna. Staram się przybliżyć, jak umiem najlepiej smak i wrażenie chwili, jakie odbieram patrząc na fragmenty rzeczywistości. A na ile mi się to udało – czekam na obiektywny osąd.
Na zaproszeniu widnieje portret konia zatytułowany „Spojrzenie na woźnicę”, niosący pewną metaforę i zapytanie, czy aby woźnica tego świata prowadzi nas w dobrą stronę?
Foto: Robert Czerwiński

Post Author: kadr