Z CYKLU OSOBOWOŚCI TARNOWA – JAN GOMOŁA…

 … ur. 4 września 1945 w Krakowie, pracujący i mieszkający w Tarnowie. Jeden z najstarszych, znanych, zasłużonych artystów fotografików. Nauczyciel, pedagog, człowiek, który ceni prawdę i jakość zarówno w fotografii jak i w życiu. Od lat utrwala obraz zmieniającego się Tarnowa. Czyni to w sposób niezwykle ciekawy, a zarazem obiektywny. Jego fotografia jest wyzbyta przesadnej kokieterii. Posiada natomiast oryginalność i osobliwy artyzm. W twórczości fotograficznej często oscyluje wokół sytuacji oraz problemów ugruntowanych w strukturach społecznych. Szczególne miejsce zajmuje w niej fotografia kreacyjna, fotografia architektury, reportażowa. Cechą charakterystyczną Jana Gomoły jest to, iż nie lubi on rozgłosu i zbędnych fajerwerków, bo nie one nadają życiu i pracy sens i wartość. Ten sens i wartość tkwią w efektach, w tym co udaje się artyście przekazać kolejnym pokoleniom i co przetrwa.
Dzisiaj, dla Jana Gomoły seniora – fotografia nadal jest pasją, która nigdy się nie znudzi. To ciągłe odkrywanie, wyzwalanie od schematów Jego fotografia ciągle uczy wrażliwości, spostrzegawczości, pokory a przede wszystkim otwartego podejścia do świata. Takie rozumienie fotografii potwierdza także Lewis Hine, który mówi „dobra fotografia nie jest tylko reprodukcją przedmiotu lub grupy przedmiotów – jest interpretacją natury, reprodukcją wrażeń fotografa, którą pragnie przekazać innym „.
Powodzenia Panie Janie w tworzeniu tej wspaniałej poezji obrazów bez słów, którą tworzy Pan swoimi codziennymi fotografiami.
Lidia Jaźwińska
Foto: zamieszczone w informacji:Lidia Jaźwińska
Kilka szczegółów z życia …
Ukończył studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, uzyskując „dyplom z geometrii wykreślnej”. W 1984 roku uzyskał uprawnienia instruktora fotografii kategorii S, przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Pracował jako starszy asystent na Politechnice Rzeszowskiej, Zakład Geometrii Wykreślnej i Rysunku Technicznego. W Tarnowie pracował jako wykładowca fotografii – II Studium Nauczycielskie w Tarnowie, nauczyciel-instruktor fotografii w Pałacu Młodzieży w Tarnowie (35 lat) oraz w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie. Od lat związany jest z Tarnowem, a naturalną koleją losu jest także związek z Tarnowskim Towarzystwem Fotograficznym, którego był współzałożycielem, w którym przez prawie 2o lat pełnił funkcję wiceprezesa, a przez jedną kadencję prezesa.Jest uczestnikiem ponad pięćdziesięciu wystaw artystycznych: indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych oraz pokonkursowych, na których otrzymał wiele akceptacji, nagród, wyróżnień, dyplomów i listów gratulacyjnych.
Warto podkreślić, iż Jan Gomoła jest autorem artykułów o tematyce fotograficznej i licznych publikowanych fotografii w wielu czasopismach oraz fotograficznej prasie specjalistycznej. Uczestniczył w pracach jury ogólnopolskich konkursów fotograficznych. W 1998 roku za osiągnięcia w upowszechnianiu sztuki fotograficznej został uhonorowany Dyplomem Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2014 roku obchodził jubileusz 55-lecia pracy twórczej, prezentując swoje zdjęcia na retrospektywnej wystawie Jan Gomoła – 55 lat z fotografią – w Galerii Pałacu Młodzieży w Tarnowie. W 2018 roku został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległość.
Wybrane nagrody i wyróżnienia
1. IV Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej, wyróżnienie, Tarnów `72
2. III Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej „W Polskim Słońcu”, III nagroda, Bydgoszcz
3. Konkurs Fotografii Polskiej „Złocisty Jantar”, wyróżnienie, Gdańsk `79
4. Ogólnopolska Wystawa „Polska Fotografia Amatorska w latach 1944-1984”, Warszawa `84
5. III Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej „Foto-Expo”, Poznań `73
6. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Tallinna Purjed”, Tallin, Estonia `79 7. V Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej „Foto-Expo”, brązowy medal, Poznań `77
8. VI Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej „Foto-Expo”, Poznań `79
9. VII Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej „Foto-Expo”, brązowy medal, Poznań `81
10. VII Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej „Foto-Expo”, Dyplom PTF, Poznań `83
11. Wystawa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego – „Nie tylko Tarnów” TCK Tarnów `06
Zorganizował również dwie wystawy indywidualne:
1. Pałac Młodzieży, Tarnów
2. Galeria Fotografiki TTF, Tarnów `85
Źródło: Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Wikipedia

Post Author: kadr