WYSTAWA „STREFA WYOBRAŹNI” – CEZAREGO DUBIELA…

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii „Strefa wyobraźni”, która przeniesie widzów do innego, nierealnego świata, dając na kilka chwil zapomnieć o codzienności i wciąż obecnej pandemii. Twórcą tej ekspozycji jest wybitny artysta Cezary Dubiel, fotograf i diaporamista, jeden z najbardziej utytułowanych, który przeciera szlaki w międzynarodowej federacji sztuki fotograficznej (FIAP), będąc pierwszym Polakiem z najwyższymi tytułami, jakie ta federacja przyznaje. Wystawa w związku z panującym reżimem sanitarnym, nie będzie miała klasycznego otwarcia, w postaci wernisażu ale będzie dla państwa dostępna przez ponad trzy tygodnie, od 18 marca do 10 kwietnia br. W tym czasie zapraszamy do Galerii TCK na bezpieczne odwiedziny namacalnej cząstki wyobraźni Cezarego Dubiela.
„Strefa wyobraźni” to projekt artystyczny, którego podstawową formą przekazu jest kreacja fotograficzna. Autor zabiera nas do świata nierealnego, powstałego z jego wyobrażeń. Tworzy obrazy z fragmentów fotografii zabierając widza w podróż po tytułowej „ Strefie wyobraźni”. Fotografia jest elementem, częścią składową a powstały obraz jest kolażem, zestawieniem myśli i wyobrażeń artysty. Bazą kolażu i jego każdą częścią, z której się składa, jest czysta fotografia. Następnie na nią nakładany jest zestaw znaczeń, symboli, odniesień, elementów, z którymi tworzy i współtworzy nowy obraz. Są one skonstruowane tak, aby ze wszystkimi zasadami analizy postrzegania odbiorca mógł odbyć podróż po obrazie fotografii a jednocześnie zaproszeniem do własnej interpretacji obrazu. Autor niejednokrotnie zestawiając ze sobą elementy obrazu zmienia skalę, punkt widzenia, tworząc nową rzeczywistość. Kilkanaście prac wchodzących w skład wystawy otrzymało nagrody na konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą.
Cezary Dubiel (EFIAP/d1, AV-AFIAP, AFRP, FAPU)
Od 2008 roku jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie z tytułem AFRP. Należy również do Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce. Jest prezesem stowarzyszenia Fotograficzna Grupa Twórcza Kontur z siedzibą w Szczecinie. W 2012 roku Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała mu fotograficzny tytuł Artysty FIAP (AFIAP) i jako pierwszemu Polakowi w historii FIAP tytuł Audiovisuelle Artiste FIAP (AV-AFIAP) za osiągnięcia w dziedzinie diaporamy. W lipcu 2013 roku otrzymał tytuł Excellence FIAP – Wybitnego Artysty FIAP za sztuki fotograficzne. W latach 2015 – 2019 jako pierwszy Polak został wyróżniony honorowym tytułami artystycznymi – kolejno Excellence FIAP Level Bronze, następnie EFIAP Level Silver, EFIAP Level Gold w 2017 r EFIAP Level Platinium w 2018 i ostatecznie EFIAP Level Diamond 1 w 2019. W 2019 roku otrzymał członkostwo w Asian Photographers Union w Singapurze z tytułem FAPU.
W kwietniu 2013 roku w uznaniu zasług Kapituła Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej nadała mu Złoty Medal Za Fotograficzną Twórczość. We wrześniu 2014 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną „Pro – Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za jak głosiło uzasadnienie wybitne światowe osiągnięcia w diaporamie i fotografii. W 2016 roku za diaporamy o tematyce historycznej otrzymał Medal Barwy I Broni a w lutym 2018 roku Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości Za Zasługi Dla Fotografii Polskiej. W roku 2015 został przez Ministra KiDN odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis. W sierpniu 2020 otrzymał Medal Pro Patria. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za lata 2014 i 2015.
Startuje z powodzeniem w międzynarodowych konkursach odbywających się pod patronatem światowych organizacji fotograficznych Zdobył ponad 450 nagród w Polsce i 59 krajach świata pośród których na uwagę zasługuje zdobycie German International Photocup w 2019, Złoty Medal w największym konkursie na świecie Trirenberg Super Circuit 2015 w Linzu i dwukrotnie Golden Dragon Award 2020 w Singapurze. W swoim dorobku ma 10 wystaw indywidualnych i około 500 zbiorowych i pokonkursowych w 71 krajach na wszystkich kontynentach.
Rozpoczął przygodę z fotografią od uwieczniania krajobrazu i architektury. Jego twórczość fotograficzna skupia się obecnie na dwóch kierunkach – surrealistycznej abstrakcji i diaporamie. Czerpie inspiracje z malarzy surrealistów – Dalego, Magrite’a, Sętowskiego, Beksińskiego.
Juror międzynarodowych konkursów fotograficznych i diaporamowych.
Wystawa czynna od 18 marca do 10 kwietnia 2021 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. W dniach 2-5 kwietnia 2021 r. – przed świętami – wystawa nieczynna. Bilety w cenie 5 zł i 3 zł (ulgowy).

Post Author: kadr