Cenna inicjatywa „KOLOROWA SOBOTA” w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie….

To pierwsza po przerwie spowodowanej pandemią „Kolorowa Sobota” realizowana przez ZPS w ramach cyklicznej akcji dla najmłodszych. Jak informuje Małgorzata Topolska, badano dzieci pod kątem wad postawy. Niestety wyniki nie są optymistyczne. Ponad 80 procent dzieci, które zgłosiły się do przychodni na badania profilaktyczne ma wady postawy: plecy okrągłe i stopy płasko koślawe, skoliozy czy odstające łopatki.
Potwierdza to, prowadzący badania lekarz ortopeda Jarosław Kolendo wyjaśniając, iż są to negatywne skutki siedzenia. Zwraca też uwagę, że utrwalone wady postawy mogą prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych w dorosłym życiu.
– Panująca obecnie pandemia, która wymusza ograniczenia aktywności fizycznej, zajęcia szkolne online w pozycji siedzącej, bez aktywnych przerw, tylko potęgują to zjawisko. Bez konkretnych działań w postaci ćwiczeń korekcyjnych, poprzedzonych weryfikacją wad postawy, dzisiejsze pokolenia dzieci i młodzieży zasili poczekalnie przychodni medycznych w wieku 25-30 lat. Przypomnę, że niewyleczone wady postawy w wieku dorosłym już tylko się pogłębiają – nie można ich wyleczyć czy cofnąć. Musimy pamiętać, że tylko w trakcie rozwoju dziecka możemy skorygować wady postawy – mówi lekarz ortopeda i prezes ZPS Jarosław Kolendo.
Dzieci, które odwiedziły przychodnię otrzymały specjalne upominki, a rodzice dowiedzieli się co mogą zrobić aby zapobiegać wadom postawy u swoich pociech. W związku z dużym zainteresowanie akcją, zostanie ona powtórzona.

Post Author: kadr