REGION: Dzieci z Rudki wygrały bitwę na słowa….

 

,,Wincenty Witos bardziej przysłużył się Wiktorii 1920 r. niż Józef Piłsudski” – z tak postawioną tezą zmierzyli się uczniowie z Rudki i Wierzchosławic w ramach Debaty Oxfordzkiej, która odbyła się w Centrum Kultury Wsi Polskiej.

 

Debata w wierzchosławickim Centrum Kultury była dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” Wincenty Witos Premier Rządu 1920 r.

 

Na wprost siebie zasiadły drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową im. Wincentego Witosa w Rudce oraz Szkołę Podstawową im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach.  W skład drużyny z Rudki, która w Debacie miała rolę propozycji, weszli: Aleksandra Radwańska, Aleksandra Moryl, Maciej Mitera, Patrycja Baran, Amelia Górska, Witold Skrabot, Dawid Bryl, Piotr Fijał. Natomiast zespół opozycji z Wierzchosławic stanowili: Nadia Wodzińska, Julia Davis, Wiktoria Kordela, Marcel Cholewa, Karolina Burnat, Albert Pasieczny, Weronika Padło. Opiekunami grup byli nauczyciele, odpowiednio Marek Siedlik i Agnieszka Adamczyk.

Czym jest Debata Oxfordzka? Jest to szczególny, sformalizowany typ dyskusji dwóch drużyn – propozycji i opozycji – nad postawioną tezą. Propozycja broni tezy debaty, opozycja stara się ją obalić. Drużyny poznają tezę dyskusji dużo wcześniej, aby każda z ekip mogła merytorycznie przygotować się do dyskusji, gdyż tutaj liczą się konkrety: definicje, fakty i statystyki. Dzięki uczestnictwu w debacie młodzi ludzie uczą się dyskusji z zachowaniem zasad kultury oraz poprawności językowej. Używają tylko argumentów rzeczowych i merytorycznych.. Po skończonej wymianie zdań są podziękowania za ciekawą dyskusję, nawet jeżeli w dalszym ciągu strony nie są przekonane do stanowiska reprezentowanego przez interlokutorów.

I właśnie tak przebiegała Debata Oxfordzka w Centrum Kultury Wsi Polskiej. Przez ponad godzinę młodzi ludzie wymieniali liczne argumenty, aby bronić lub obalić tezę, że Witos bardziej przyczynił się do sukcesu w 1920 roku niż Piłsudski. Funkcję Marszałka podczas Debaty pełniła Agnieszka Poliwka – Jeż. Dyskusji przysłuchiwała się Loża Mędrców, której zadaniem było wyłonienie zwycięzców bitwy na słowa. W skład oceniających weszli: Andrzej Mróz- wójt gminy Wierzchosławice, Irena Kowal – sekretarz Urzędu Gminy w Wierzchosławicach oraz Andrzej Król – socjoterapeuta, filozof, przyjaciel młodzieży. Mędrcy mieli nie lada problem, aby wybrać lepszy zespół, ale ostatecznie jednogłośnie uznano, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudce obronili skutecznie tezę.

– Przez tego typu wydarzenia uczymy nie tylko historii, ale też kultury dyskusji, autoprezentacji, świadomości języka werbalnego i niewerbalnego – mówi wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz. – To bezcenne umiejętności, które dzieci wykorzystają w dalszej edukacji i dorosłym życiu. Dziś gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom tej ciekawej dyskusji. Chcielibyśmy w naszej gminie częściej organizować tego typu debaty i jeśli warunki na to pozwolą będziemy dążyć do kolejnych odsłon debaty młodych.

Po ogłoszeniu wyników wszyscy uczniowie odebrali przygotowane nagrody. Debata Była przeprowadzona z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Dyskusję można było śledzić w Internecie dzięki przeprowadzonej transmisji na żywo.

 

Post Author: kadr