Światowy Dzień Sybiraka – 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę….

Tarnów 17 września 2020. Światowy Dzień Sybiraka – 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę….

„Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi, Z rezydencji, białych dworków i chat Myśmy wciąż do Niepodległej szli, Szli z uporem, ponad dwieście lat…!”

Pamięć nie ulega przedawnieniu. Tarnów dał dzisiaj temu świadectwo, oddając hołd poległym w walkach, zesłanych na wschód tym, którzy ucierpieli podczas okupacji sowieckiej.
W imię tej pamięci, a także w trosce o przyszłość by ta nigdy nie była zagrożona, by kolejne pokolenia wyrastały znając i szanjąc historyczną przeszłość, uroczystość ta niosła w sobie bogactwo wielu przesłań i wartości.


O pamięci mówił także dzisiaj prezydent Tarnowa Roman Ciepiela – „Spotykamy się co roku w tym samym miejscu, nie z poczucia nienawiści, nie z chęcią rewanżu czy odwetu, ale dla pamięci. Ta pamięć musi być dla nas pełna i mocna. Jesteśmy tutaj i pamiętamy, bo nie zgadzamy się na to, co się wydarzyło 17 września. Wcale nie jesteśmy niemymi świadkami historii – historia nas uczy i zobowiązuje”.


Pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu, służb mundurowych oraz placówek oświatowych złożyli wiązanki kwiatów i znicze pamięci. Uroczystość zakończono odśpiewaniem „Marszu Sybiraków” i „Roty.
W czasie uroczystości Zwiazek Sybiraków wyróżnił prezydenta Romana Ciepielę medalem 90 – lecia Związku Sybiraków. Medal ten, przyznawany jest za szczególne zasługi na rzecz wspierania działalności Związku.

STUDIO KADR… Sybiraka w Tarnowie – zwiastun wydarzeniaTarnów 17 września 2020Autor: Lidia Jaźwińska

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Czwartek, 17 września 2020

Światowy Dzień Sybiraka – 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę….

STUDIO KADR…Tarnów 17 września 2020. Światowy Dzień Sybiraka – 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę….Uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu. Okolicznościowe wystąpienia, składanie wiązanek kwiatów i zniczy pamięci.Prowadzący Ryszard Żądło.Autor: Lidia Jaźwińska

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Czwartek, 17 września 2020

Foto: Lidia Jaźwińska

Uroczystosć na Starym Cmentarzu oraz msza św. w Bazylice Katedralne

foto: Robert Czerwiński

Post Author: kadr