Nastrój się na strój! Tradycja na podszewce….

Wystawa o bliskości do tradycji, do tańca, stroju, tkaniny i regionalnego motywu, haftu, czy zdobienia. I właśnie z tej perspektywy zapraszamy Państwa do poznania wystawy w Centrum Sztuki Mościce.

Oprowadzanie kuratorskie: 20 września godz. 17.00 i 18.30 (obowiązują zapisy)
Wystawa czynna: 20.09. 2020 – 18.10. 2020 r. WSTĘP WOLNY

Każdy kostium ma swoją długą historię zapisaną na podszewce
Spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” to wyjątkowe widowisko. Przed oczami roztacza się feeria barw, wirują spódnice, wstążki i warkocze, łopoczą poły kaftanów. Do uszu docierają świsty, gwizdy, stukot butów i brzękadeł. Czujemy nastrój spektaklu, nie skupiając uwagi na detalach. Nie zdajemy sobie sprawy ile warstw stroju mają na sobie tancerze. Nie czujemy ich ciężaru, nie widzimy misternych haftów i zdobień ubrań. W czasie widowiska brakuje chwili, by dotrzeć do tego co kryje się pod tymi kolorami, tańcem, strojami i dźwiękami. Zapraszamy do wniknięcia w głąb tajemnicy, detalu, czytając i dotykając jej z bliska.
Anna Świętek – kuratorka wystawy wprowadzi w ten niezwykły świat strojów scenicznych „Świerczkowiaków” podczas dwóch spotkań kuratorskich. Zdradzi, jak od jednej wszywki na podszewce gorsetu zaczęła odkrywać kolejne tajemnice strojów i ich właścicieli.
Dla dzieci przygotowaliśmy kilka ciekawostek i zagadek. Wystawie towarzyszyć będą folder oraz udogodnienia dla osób z dysfunkcjami (AD, opisy).

Oprowadzania kuratorskie „Nastrój się na strój! Tradycja na podszewce” odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 „Moja droga”.

Link do wydarzenia:
https://edd.nid.pl/…/nastroj-sie-na-stroj-tradycja-na-pods…/

Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”

Zespół Pieśni i Tańca „ŚWIERCZKOWIACY” powstał w 1963 roku. Nazwę swą zawdzięcza wsi Świerczków, na terenie której w 1928 roku zbudowano Państwową Fabrykę Związków Azotowych, a obecnie Grupę Azoty. Początkowo był zespołem reprezentacyjnym Zakładów Azotowych, potem miasta Tarnowa, zespołem działającym przy Mościckiej Fundacji Kultury. Dziś grupa realizuje swój program przy Centrum Sztuki Mościce, instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Zespół został zarejestrowany jako jeden z pierwszych w Polsce do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
W swoich spektaklach „Świerczkowiacy” wykorzystują blisko 500 strojów regionalnych z całej Polski. Podczas jednego tylko przedstawienia, na scenie można zobaczyć od 40 do 100 kostiumów.

Centrum Sztuki Mościce
Otwarcie: 20 września 2020 r. godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie: 17.00 i 18.30
Na obie godziny obowiązują zapisy. Na pierwsze zapraszamy do 30 osób.
Zapisy: a.szura@csm.tarnow.pl, tel. 14 633 46 10.
Wystawa czynna: 20. 09. 2020 – 18. 10. 2020 WSTĘP WOLNY
Kuratorka: Anna Świętek
Koordynacja projektu: Dorota Omylska-Bielat, Bogusław Hynek
www.csm.tarnow.pl

Post Author: kadr