KOMUNIKACYJNE UMOWY Z GMINAMI DO ZMIANY…

Tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne obsługuje nie tylko linie autobusowe w mieście, ale również w gminach Tarnów, Pleśna i Lisia Góra, a dzieje się to na podstawie międzygminnych umów. Miasto jako strona tych umów planuje je renegocjować, aby uwzględniły zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach w komunikacji zbiorowej.

Na podstawie międzygminnych porozumień autobusy tarnowskiego MPK spotkać również można na drogach trzech podtarnowskich gmin: Tarnów, Pleśna i Lisia Góra. Gminy płacą za tę obsługę Tarnowowi proporcjonalnie do tzw. wozokilometrów realizowanych na ich terenie. Ponieważ jednak z powodu epidemii koronawirusa bardzo mocno zmieniła się sytuacja w komunikacji zbiorowej i zmieniły się też uwarunkowania ekonomiczne, Tarnów chce podpisania nowych umów uwzględniających te zmiany. Z dniem 1 września miasto wypowiedziało dotychczasowe umowy. Ponieważ obowiązuje czteromiesięczny okres wypowiedzenia, więc komunikacja autobusowa w gminach działać będzie normalnie do końca roku, a w tym czasie wspólnie wypracowane zostaną nowe warunki i podpisane nowe umowy.
Właśnie w tej sprawie prezydent Roman Ciepiela odbył dzisiaj telekonferencję z wójtami gmin: Tarnów, Pleśna i Lisia Góra. Rozmawiano m.in. o problemach, jakie spowodowała dla tarnowskiego MPK epidemia koronawirusa, o drastycznym i wielomiesięcznym spadku wpływów za bilety. Dzisiaj, po raz pierwszy od wiosennej zmiany rozkładów jazdy, autobusy MPK rozpoczęły normalne kursowanie, ale liczba pasażerów jest nadal znacznie niższa niż przed epidemią. Być może sytuacja ulegnie zmianie wraz z powrotem dzieci i młodzieży do szkół.
Wójtowie zgodnie stwierdzili, iż są zadowoleni z dotychczasowej współpracy komunikacyjnej, podkreślali znakomity i uchodzący za jeden z najlepszych w Polsce tabor autobusowy MPK i nowoczesne rozwiązania dla pasażerów. Wszyscy chcą utrzymania linii autobusowych w swoich gminach, oczekują na propozycje władz Tarnowa i warunki finansowe, które miałaby się znaleźć w nowej umowie. Ustalono, iż odbędzie się kilka roboczych spotkań, w trakcie których nowe zasady zostaną omówione i ustalone, a włodarze gmin będą mogli przedstawić je gminnym radnym.
Prezydent Roman Ciepiela podkreślił, iż zaproszenia do podpisania międzygminnych porozumień w sprawie publicznej komunikacji wystosował również do wójtów Skrzyszowa, Wojnicza i Żabna.

Ireneusz Kutrzuba
Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa

Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz

Post Author: kadr