CYKL: ARTYŚCI TARNOWA – JOANNA STAŃCZYK – RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE…

 

„Rękodzieło artystyczne to nie tylko ciekawe zainteresowania czy hobby. Oprócz niewątpliwej przyjemności, jaką sprawia twórcom, jest to też ogrom pracy”.

Joanna Stańczyk  jest z wykształcenia pedagogiem. Jej pasją jest rękodzieło artystyczne. Przez wiele lat stara się pogodzić swoje ambicje i pasje z oczekiwaniami  innych , gdyż jej zdaniem  jest to droga do osiągnięcia satysfakcji, a przede wszystkim do wypracowania swojego  warsztatu pracy. Kształci innych, ale także sama wykonuje zdobienia na różnych powierzchniach takich jak: drewno, metal, szkło, materiał czy świece. Wyznaje zasadę, że teoria musi być poparta praktyką oraz dobrym przykładem. Z natury jest osobą ciepłą i kontaktową, potrafiącą tworzyć odpowiedni klimat, zrozumienie i szacunek dla twórczości rękodzielniczej. Cechuje ją pracowitość, pomysłowość oraz kreatywność. Ma duszę artysty, w której ciągle coś tam gra…

Jak sama mówi …

Pracowałam w różnych firmach począwszy od dużych poprzez małe i na różnych stanowiskach, jednak gdzieś w głębi czułam, że to nie jest dla mnie i szukałam miejsca dla siebie, wiedziałam że to nie moja ścieżka i że przebywam tu tylko chwilowo.

Pracując na etacie zaczęłam dodatkowo prowadzić warsztaty z rękodzieła i już  wówczas wiedziałam, że TO jest ta właściwa i długo poszukiwana przeze mnie ścieżka i tak się rozpoczęła podróż w krainę rękodzieła, która trwa do dziś. W międzyczasie ukończyłam kurs z zakresu Sztuki oraz liczne szkolenia i warsztaty pogłębiające mój warsztat artystyczny.

Dziś, rękodzieło to już nie tylko pasja, to już zawód, sposób na życie. Od kilku lat z dużym powodzeniem prowadzi warsztaty artystyczne, skierowane do różnych grup wiekowych –  przedszkolaków, młodzieży i seniorów. Pracuje także z osobami niepełnosprawnymi.

Warsztaty te, odbywają się w różnych miastach i miejscowościach – począwszy od Tarnowa, poprzez Zakopane, Dąbrowę Tarnowską, Oleśnicę, Dębicę, Winiary i inne mniejsze miejscowości, gdzie z ogromną przyjemnością jadę i mogę współpracować z otwartymi na wiedzę osobami. Joanna podkreśla, iż zawsze z wielką satysfakcją obserwuje zapał i entuzjazm moich uczniów. To jest dla niej motywacja, a także wyzwala  w niej kreatywność i potrzebę ciągłych poszukiwań nowych technik oraz reagowania na nowe trendy w rękodzielnictwie.

Jest to tym bardziej zasadne, gdyż rękodzieło wraca do łask, bo tak naprawdę wszyscy mamy już dość masowej produkcji.

Joanna Stańczyk – RĘKODZIEŁO…

Opublikowany przez Lidię Jaźwińską Piątek, 26 czerwca 2020

 

 

Post Author: kadr