Już od 1 lipca wracają wakacyjne Spacerki po Tarnowie i regionie….

Wzorem lat ubiegłych, najważniejsze zabytki Tarnowa i wybrane miejsca regionu, będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Oczywiście bezpłatnie.

W Tarnowie – „Perle Renesansu” i najcieplejszym Polskim mieście – spacerki tradycyjnie skupią się na atrakcjach centrum. To średniowieczna starówka z zachowanymi fragmentami murów miejskich i architekturą epoki Odrodzenia. To secesyjna zabudowa ulic przylegających do starego miasta. To także historia Tarnowian – wielkich nazwisk, jak Bem, Tarnowski, Sanguszko czy Brandstaetter; ich tragicznych losów – jak tarnowskich Żydów w czasie II WŚ, czy też pierwszych więźniów KL Auschwitz, którymi byli Polacy z tarnowskiego więzienia. W tym roku obchodziliśmy 80 rocznicę pierwszego transportu. Osobno zwiedzać będzie można tarnowską Katedrę – najznamienitszy z zabytków Tarnowa, z arcydziełami renesansowej rzeźby i najwyższymi pomnikami nagrobnymi dawnych właścicieli miasta.

Zwiedzanie Tarnowa:

Miejsce zbiórki: Tarnowskie Centrum Informacji
Kiedy: codziennie, g. 12:00 (ok. 2 g.)

Zwiedzanie Katedry:

Poniedziałek-Piątek, godz.: od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00

Soboty, godz.: od 9:00 do 12:00

Niedziele i 15 sierpnia, godz.: od 16:00 do 18:00

W Zalipiu – jedynej w Polsce „Malowanej Wsi” – uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję poznać historię lokalnych twórców i meandry sztuki tworzenia kwiatowych dekoracji, z pierwszej ręki – od miejscowej przewodniczki. Poza Zagrodą Felicji Curyłowej – filii tarnowskiego Muzeum Okręgowego, zobaczyć będzie można domy i zabudowania biorące udział w corocznym konkursie „Malowana Chata” oraz bogato dekorowane wnętrze miejscowego kościoła.

Zwiedzanie Zalipia:

Miejsce zbiórki: Zagroda Felicji Curyłowej

Kiedy: soboty i niedziele, godz. 11:00 (ok. 2 g.)

„Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach jest miejscem tajemniczym i pełnym legend. Dla osób nieobeznanych, jest to po prostu zbiór ostańców piaskowcowych, malowniczo rozrzuconych na prawym brzegu Białej. Za jego powstaniem kryje się jednak, ginąca w mrokach dziejów, tragiczna historia, która z braku źródeł pisanych przetrwała jedynie w legendach i opowieściach. Każda skała, każda szczelina to osobna historia, którą znają tylko miejscowi przewodnicy. I to właśnie oni oprowadzać będą turystów po „Skamieniałym Mieście”.

Zwiedzanie „Skamieniałego Miasta”:

Miejsce zbiórki: dolny parking, ul. Krynicka przy DW 977

Kiedy: soboty i niedziele, g. 13:00 (ok. 2 g.)

W czasach, gdy doliną Dunajca biegł szlak handlowy na Węgry, w Czchowie istniała królewska komora celna, a nad miastem górował niewielki zamek, chroniący i szlaku, i samego miasta. Jeszcze wcześniej, bo w XII w. w Czchowie istniała już parafia i murowany kościół. Co pozostało z bogatego niegdyś miasta? Skąd w ogóle Czchów wziął swoją nazwę? Co widać z odrestaurowanej wieży strażniczej?

Zwiedzanie Czchowa i wzgórza zamkowego

Miejsce zbiórki: przy fontannie św. Kingi na Rynku w Czchowie

Kiedy: soboty i niedziele, g. 15:00 (ok. 2 g.)

Na mapie wakacyjnych spacerów przybędzie w tym roku nowa atrakcja – Iwkowa. Zobaczyć będzie można jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce – pochodzący z 2. poł. XV w – kościółek cmentarny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i poznać zabudowę Iwkowej. Zwiedzanie kończyć się będzie na Szpilówce, przy wieży widokowej – jednej z największych atrakcji turystycznych ubiegłego sezonu w regionie – z której rozciąga się fantastyczna panorama Pogórza Wiśnickiego.

Zwiedzanie Iwkowej:

Miejsce zbiórki: parking gminny przy Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej
Kiedy: soboty i niedziele, g. 12.00 (ok. 2 g.)

W związku z obostrzeniami sanitarnymi, wszyscy uczestnicy będą musieli nosić osłonę ust i nosa i zachować dystans, a grupa uczestników nie będzie mogła liczyć więcej, niż 150 osób.

https://www.it.tarnow.pl/zwiedzaj-tarnow-i-region-z-przewo…/

Paweł Rybak


Foto: Lidia Jaźwińska

Post Author: kadr