OSIEMDZIESIĄTA ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU DO KL AUSCHWITZ…

Poczas minionego weekendu w Tarnowie, obchodzono 80. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W 2006 roku Sejm RP ustanowił dzień 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W przyjętej wówczas uchwale, posłowie złożyli też hołd wszystkim ofiarom zbrodni nazistowskich.
Tarnowskie uroczystości trwały przez dwa dni.

Nadal można zwiedzać na dworcu PKP wystawę „Przeciw wojnie. 80. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz”. Jest to wystawa dzieł sztuki współczesnej z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej uzupełniona o specjalnie wypożyczone prace oraz archiwalia. Zobaczyć można będzie na niej m.in. prace: więźnia z pierwszego transportu, Mariana Kołodzieja, Huberta Czerepoka, Zbigniewa Libery, Krzysztofa Piętki, Wilhelma Sasnala, Grzegorza Sztwiertni oraz Józefa Szajny. Tytuł wystawy nawiązuje do Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, która odbyła się w 1955 roku w Warszawie i była przełomowym wydarzeniem dla polskiej sztuki po drugiej wojnie światowej. Wystawa czynna będzie do 15 listopada. Wstęp wolny.

TARNÓW PAMIĘTAŁ…

Opublikowany przez Lidię Jaźwińską Wtorek, 16 czerwca 2020

 

Foto: Robert Czerwiński

Post Author: kadr