ARTYŚCI TARNOWA – WITOLD PAZERA – IKONA TARNOWSKIEGO MALARSTWA…

Maluję , bo tak wybrałem ! Malarstwo to moje życie !

WITOLD A. PAZERA – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczeń prof. Jerzego Nowosielskiego. Dyplom w 1980 roku. Malarz, rysownik, satyryk, fotograf. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Wyjątkowy artysta i osobowość. Znakomity warsztat pracy i pełny profesjonalizm. Artysta, edukator, który potrafi dzielić się swoja wiedzą i umiejętnościami. Posiadający umiejętność satyrycznego spojrzenia na otaczającą go rzeczywistość. Jego obrazy cieszą kolorami, uspakajają duchowo, a przede wszyskim bawią i zachwycają formą, kształtami i naturalnym pięknem.

Laureat ponad 20 – tu nagród i wyróżnień.

Ważniejsze; Trzecia nagroda na „Bielskiej Jesieni”. Bielsko Biała 1995 – Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Konkursie – „Srebrny Czworokąt”, Przemyśl, 2003 r. Nagroda Rady Miasta Tarnowa za „Twórczość artystyczną”, 2004 – Nagroda Wydz. Kultury UM Tarnowa za zestaw prac na „Salonie Jesiennym ZPAP” 2005 r..
W dorobku posiada blisko 40 wystaw indywidualnych (cykle: „Światy Pazery”, „Pazera Nuovo”, „Komedia Ludzka”, „Królestwo Wyobrażni”, „Czarne na Białym”, „Z kobieta w Tytule”, które prezentował w m. in.: Krakowie, Rzeszowie,Tarnowie, Gagny, Sevran – Boudotte (Francja ), Paryżu, Bydgoszczy, Przemyślu, Bissendorf (Niemcy).
Ostatnie prezentacje; „Z kobietą w tytule II” w Galeria Mariana Gołogórskiego, Kraków 2005, „Jeszcze pożyjemy – Autobiografia” – Galeria Miejska Tarnów – 2006. Od 1979 roku uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych – krajowych i zagranicznych, oraz blisko 50 plenerach i wystawach poplenerowych

Ważniejsze wystawy krajowe:

Prestiżowe wystawy m. in.: „Arsenał 88” – Warszawa, „Surrealiści Polscy” – Częstochowa, Wrocław, Olsztyn, „Nowosielski i jego uczniowie” – Kraków, „Absolwenci III” – Kraków 1980, „Bielska Jesień” – Bielsko-Biała , „Blizniemu Swemu” , Warszawa, Wrocław, Kraków – Pałac Sztuki, A także ; „Satyrykon” – Legnica (wielokrotnie), Salony Malarstwa ZPAP
– Kraków, „Srebrny Czworokąt” – Przemyśl (kilkakrotnie), „Sport w Sztuce” – Łódź, Warszawa, „Sacrum” – Gorzów Wlkp i wiele innych .
Udział w wystawacvh zagranicznych:

M. in.: w Norymberdze, Darmstadt -Niemcy, Budapeszcie – Węgry, Bratysławie, Trenczynie – Słowacja, Lipsku, Dreznie – Niemcy, Paryżu, Schoten – Belgia, Orleanie – Francja , ostatnio: wystawy, aukcje w Konsulacie Generalnym RP, Nowy Jork, 2006, 2008.
Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i instytucji kulturalnych w kraju i wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (Francja , Wielka Brytania – ok. 70 obrazów i rysunków), Niemcy, Holandia, Dania, Japonia, USA Kanada i inne.

Stanisław Tabisz o twórczości Pazery napisał: „Nastrojowość i tajemnica fantastycznej wyobraźni Pazery wyrażone są we wszystkich wątkach, cyklach i tematach jego obrazów poprzez pulsowanie świateł i obecność względnej chronologii czasu. Obrazy Pazery są poetyckie, muzyczne i metafizyczne, nasycone symbolicznymi i metaforycznymi treściami. Są one dla widza zagadką, wywołują w nim jeszcze wiekszą potrzebę odkrywania tego dziwnego świata, zbliżonego często do projekcji snów, gdzie objawiają się ze zdwojoną intensywnością nasze skryte marzenia i namiętności (…)
„Nastroje wyobrażni” w „Architektura i Biznes”.

„…Witold jest artystą o niezwykle silnej i równocześnie wrażliwej osobowości. Pracuje dużo i szybko jakby chciał nadążyć za przesuwającymi się kadrami. Obrazy przybywają z wyobrażni wraz z marzeniami i tęsknotami. Nie szuka – maluje to co znajduje i najwyrażniej bawi się myślami i widzem… Cieszy go malarska materia, bawią formy, kształty wzięte z natury… w jego sztuce realizm miesza się z abstrakcją, a ekspresja często ustępuje romantycznej melancholii…”

„Kobiety w obrazach Pazery owiane są tajemnicą jak poezja domagająca się zrozumienia metafory. Ale co najbardziej fascynujące, nie ma w tym malarstwie nadinterpretacji, patetyzmu… wszystko dzieje się z przymrużeniem oka…”
„Pazera nie pomija publiczności. Albo ją kokietuje, albo ją zwalcza. Albo przemawia donośnie (…) albo mówi do niej cichym szeptem…ale nigdy nie jest wobec niej obojętny – bo zawsze mu na niej zależy.”
Wybrane z recenzji: Soni Zengel, Ewy Zając, Andrzeja Pacuły.

Wszystkie fotografie są własnością artysty. Pochodzą z jego (za otrzymaną zgodą) oficjalnych stron oraz galerii obrazów.
http://galeria-art.net/index.php…
https://www.facebook.com/WitolldPazeraArtGallery

https://www.facebook.com/lidia.jazwinska/videos/2872134722835296/

Post Author: kadr