Łukasz Jankowski wśród wyróżnionych bohaterów w mundurach….

 

Wczoraj (26 września 2019r.) minister Mariusz Kamiński podziękował 142 funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom z komend Policji w całej Polsce. W uroczystości wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Wśród wyróżnionych był tarnowski policjant mł. asp. Łukasz Jankowski.

Wyróżnieni policjanci niejednokrotnie w czasie wolnym od służby ratowali zdrowie i życie innych osób. Udowadniali, że policjantem jest się zawsze i wszędzie, a służba w Policji to także ich pasja.

Obecna na uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że służba w Policji to rodzaj misji: – Jesteście powołani, aby nieść pomoc innym. Służba w Policji nie jest dla Was przypadkiem, ale jest dla Was misją, której oddajecie się z pasją i dumą. Zapewniacie nam bezpieczeństwo nawet po służbie.

Jestem szczególnie dumny z tego, że mundur i służba policjanta nabiera nowego sensu. Budujecie ją w oparciu o nowy etos – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Na służbie lub po służbie jesteście gotowi do niesienia pomocy ludziom. Drodzy policjanci i policjantki, dziękuję, że cierpliwie służycie polskiemu społeczeństwu – dodał premier.

Są z nami funkcjonariusze, którzy wynosili nieprzytomne kobiety z płonących domów, którzy ratowali tonące dzieci, którzy na ulicy ratowali bitych i katowanych przez bandytów niewinnych ludzi. Często robiliście to poza służbą – podkreślił minister Mariusz Kamiński, w słowach skierowanych do policjantów. Szef MSWiA dodał również, że rząd stara się zapewnić funkcjonariuszom jak najlepsze warunki służby: „Rolą rządu jest to, abyście mieli nie tylko satysfakcję zawodową, ale również to, żeby uposażenia, jakie otrzymujecie, były adekwatne do pracy i Waszej ofiarności” – powiedział Mariusz Kamiński.

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk swoje podziękowania skierował na ręce ministra Mariusza Kamińskiego: „Dziękuję za to Panie Ministrze, że Ci wspaniali ludzie w policyjnych mundurach, w tak wspaniałej oprawie i z udziałem tak znamienitych gości mogą dziś odebrać wyróżnienia za te niezwykłe postawy”.

Szef polskiej Policji zwrócił się także do wyróżnionych policjantów: „Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, chcę podziękować Wam, podziękować za te niezwykłe przykłady wzorowej, policyjnej służby (…). To Wy każdego dnia zakładacie policyjny mundur, aby nieść Polakom i wszystkim tym, którzy przybywają do naszej pięknej Ojczyzny, tą jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka, jaką jest potrzeba bezpieczeństwa (…). Bardzo nisko Wam się kłaniam (…). Bardzo nisko kłaniam się Waszym rodzinom”.

Podczas uroczystości, minister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że od 1 stycznia każdy funkcjonariusz Policji otrzyma podwyżkę w wysokości 500 zł brutto. Obecnie intensywnie pracujemy w MSWiA nad nowym motywacyjnym systemem dla tych funkcjonariuszy, którzy ukończyli 25 lat służby i uzyskali uprawnienia emerytalne, bo chcielibyśmy, żeby nadal pozostali w służbie – dodał szef MSWiA. Minister Mariusz Kamiński zadeklarował również wzmocnienie sytuacji prawnej polskich funkcjonariuszy: – Funkcjonariusz Policji, który przeprowadza interwencję, musi czuć, że za nim stoi siła państwa polskiego, a przestępca, który podnosi rękę na funkcjonariusza musi wiedzieć, że reakcja państwa będzie nieuchronna i szybka. Minister, przywołując statystykę napaści na funkcjonariuszy Policji, podkreślił, że „czas z tym skończyć”.

Łukasz Jankowski – bohater w mundurze

Łukasz Jankowski na co dzień pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie jako przewodnik psa służbowego. Niejednokrotnie udowodnił, że bycie policjantem to nie tylko praca ale służba dla drugie człowieka.

Przechadzając się ulicami Tarnowa w 2015 roku usłyszał wołanie o pomoc, bez wahania ruszył na ratunek, którego wówczas potrzebował mężczyzna. Pomoc przyszła w ostatniej chwili.

Dwa lata później, wspólnie z kolegą z patrolu zauważył wydobywający się z drewnianego domu dym. Podjęta natychmiast próba gaszenia oraz wezwanie strażaków pozwoliło na uratowanie 51-letniego mężczyzny.

Łukasz włącza się w większość inicjatyw realizowanych na terenie Małopolski. Pobiegł dla Karola, pojechał w rowerowej sztafecie „Mundur na rowerze” jest honorowym krwiodawcą. Dodatkowo rozwija swoją pasję; strzelectwo i kolekcjonerstwo działając w Małopolskim Stowarzyszeniu Strzeleckim „Parabellum”, gdzie prowadzi edukację na rzecz bezpieczeństwa.

Mł. asp. Łukasz Jankowski tak jak pozostali policjanci został wyróżniony nagrodą finansową przyznaną z Funduszu Nagród Ministra.

http://tarnow.policja.gov.pl/…/policjanci-ratuja-zycie-mezc…

http://tarnow.policja.gov.pl/…/…/policjant-ktory-mi-pomogl-5

http://tarnow.policja.gov.pl/…/policjanci-z-tarnowskiej-kom…

http://tarnow.policja.gov.pl/…/mundur-na-rowerze-krecimy-dl…

asp. sztab. Paweł Klimek

Oficer Prasowy

Zespołu do spraw Komunikacji Społecznej

Komendy Miejskiej Policji

w Tarnowie

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją i tekst
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Obraz może zawierać: 8 osób

Post Author: kadr