Konferencja prasowa – bieżąca działalność Muzeum…

Tarnów 16 września 2019

STUDIO KADR.. Konferencja prasowa – Andrzeja Szpunara, dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Bieżąca działalność Muzeum. Autor:Lidia Jaźwińska

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Poniedziałek, 16 września 2019

 

W weekend 28-29 września odbędzie się kolejna edycja akcji pod hasłem „60+ Kultura”. Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Jego adresatami są odbiorcy powyżej 60 roku życia – szczególna grupa docelowa, która często spotyka się z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej. 

 Akcja ma przyczyniać się do zmniejszania tej bariery. Podczas jednego weekendu, seniorzy mogą bezpłatnie lub za symboliczną kwotę skorzystać z oferty kin, muzeów,  teatrów, filharmonii i oper. Otwarcie na starszą metrykalnie publiczność wiąże się z wielkim potencjałem społecznym, ale też promocyjnym.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie dołącza się do tej akcji. W dniu 29 września września zapraszamy wszystkich seniorów do naszych oddziałów i filii w Tarnowie:

  • Siedziba, Rynek 3

Nieodpłatny wstęp na ekspozycje czasowe: „Przerwana historia. Polski system monetarny na przestrzeni dziejów” oraz „W świecie barw. Malarstwo Tetsuro Kimury”

  • Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej, Rynek 1

Nieodpłatny wstęp na ekspozycję stałą „W kontuszu i przy szabli”, możliwość wejścia na wieżę ratuszową w promocyjnej cenie – 5 złotych

  • Galeria „Panorama”, pl. Dworcowy 4

Nieodpłatny wstęp na wystawę stałą, prezentującą fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” – wielkoformatowego płótna, przedstawiającego bitwę pod Sybinem, namalowanego przez grupę polskich i węgierskich malarzy pod kierunkiem Jana Styki. Dodatkowo dla grup zorganizowanych (min. 4 osoby), po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (tel. 48 784 912 326), możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej dot. „Panoramy” i malowanie odlewów gipsowych mauzoleum gen. Józefa Bema.

Plakaty bajkowe w zbiorach Muzeum (7-27 października, Siedziba Muzeum)

W poniedziałek, 7 października zapraszamy na otwarcie wystawy, która zakładamy, że zadowoli odbiorców sztuki w każdym wieku. O godzinie 18:00 w Galerii „Piwnica pod Trójką” otworzymy ekspozycję pt. „Plakaty bajkowe, oraz do filmów dla dzieci i młodzieży, ze zbiorów Muzeum”.

 Wśród bogatej kolekcji plakatów archiwalnych (ponad 3 000 sztuk), zgromadzonych w Muzeum znajdują się też plakaty skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Są to plakaty bajkowe
i filmowe. Wieszane w gablotkach kinowych, na tablicach i słupach ogłoszeniowych przyciągały uwagę przechodniów, a przede wszystkim dzieci. Bardzo kolorowe, z doskonałym rysunkiem miały trafiać do dziecięcej wyobraźni i  zachęcać do wspólnego oglądania. Stanowiło to doskonałą formę spędzania wolnego czasu. Dzieci oglądały swoich ulubionych bohaterów na dużym ekranie, młodzież filmy
o życiu rówieśników i ich przygodach.

Większość plakatów pokazywanych na wystawie pochodzi z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Wtedy właśnie nastąpił największy rozkwit polskiego plakatu, osiąga on światową sławę. Dzięki oryginalnym rozwiązaniom, proponowanym przez naszych artystów, plakaty polskie wyprzedzają plakat europejski.

Najbardziej znani i cenieni w tym okresie twórcy to m.in.: Eryk Lipiński (1908-1991), Józef Mroszczak (1910-1975),Henryk Tomaszewski (1914-2005),  Wojciech Fangor (1922-2015), Wiktor Górka (1922-2004), Wojciech Zamecznik (1923-1967), Hubert Hilscher (1924-1999), Jan Lenica (1928-2001), Roman Cieślewicz (1930-1996), Franciszek Starowieyski (1930-2009), Witold Chmielewski (1949-).

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 36 plakatów. Wśród nich m. in. „Lampa Aladyna”, „Królewna Żabka”, „Jaś i Małgosia”, „Czarodziej z krainy Oz”, „Przygody Tomka Sawyera”, „Historia żółtej ciżemki”.

Kurator wystawy: Bożena Szczupak

Wystawa będzie czynna do 27 października br.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Jesienne Spotkania przy Herbacie (13 października, Muzeum Zamek w Dębnie)

Jesień zagościła na dobre. My, chcąc spoglądać na tę porę roku w sposób wyłącznie optymistyczny, zapraszamy na trzecią w tym roku odsłonę cyklu „Kwartalne Spotkania przy Napojach”. Odbędzie się ona w Muzeum Zamek w Dębnie w niedzielę, 13 października
o godzinie 17:00.

„Jesienne Spotkania przy Herbacie” będą składać się z dwóch części: koncertu muzycznego trio „Nocą umówieni” oraz wernisażu wystawy „Stasioły”.

Nocą Umówieni to grupa, która za cel stawia sobie wzbogacenie odbioru utworów najwybitniejszych polskich poetów dzięki autorskim kompozycjom i interpretacjom. Poezja m.in. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Szymborskiej, Poświatowskiej, Gałczyńskiego, Leśmiana; autorska muzyka, emocjonalny wokal, klasyczne brzmienie tria w składzie: fortepian, wiolonczela i głos. Emocje
i uczucia zawarte w wierszach odnalezione w dźwiękach muzyki.

Ekspozycja prac Stanisławy Kumorek (pomysłodawczyni wystawy), Stanisława Kmiecika
i Stanisława Kusiaka pt. „Stasioły” to zbiór prac malarskich i fotograficznych artystów związanych
z regionem wschodniej Małopolski. Wystawa będzie otwarta do 10 listopada br. Wtedy też, o 17:00 nastąpi jej finisaż. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Organizator: Muzeum Zamek w Dębnie, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Współorganizatorzy: Powiat Brzeski, Dębińskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum
w Dębnie

Kolekcjonerzy w Muzeum – Przyjaciele z Dobranocki (14 października, Siedziba Muzeum)

 Przed nami nie lada gratka dla fanów bajek i kultowej „Dobranocki”. W poniedziałek, 14 października zapraszamy do Siedziby Muzeum na otwarcie wystawy w ramach cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum” pn. „Przyjaciele z Dobranocki”.

 Wystawę przygotowano w oparciu o zbiory Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Historia tego niezwykłego miejsca rozpoczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który przekazał swoje latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum. Jego otwarcie nastąpiło 22 marca 2009 roku.

Ekspozycja jest zaproszeniem do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych
z popularnymi animacjami dla dzieci, zwanymi dobranockami. Jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Ma na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka. Blok bajkowy był emitowany przez Telewizję Polską od lat 50. aż do 2014 roku.

Wystawę zrealizowano przede wszystkim by łączyć pokolenia najmłodszych zwiedzających i ich rodziców oraz dziadków. Każdy z nas, będąc dzieckiem, każdego dnia wieczorem, oczekiwało na pojawienie się na szklanym ekranie ulubionych bajkowych bohaterów. Dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sympatią wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Muminki.

Na wystawie prezentowanych jest ok 130 eksponatów, od oryginalnych lalek, poprzez scenopisy, kadry, szkice, folie, plakaty. Kolekcja obejmuje również przedmioty codziennego użytku nawiązujące do dawnych dobranockowych postaci – obrazy, budziki, gry i zabawki, kubki ceramiczne, puzzle, karty pocztowe, znaczki, plakietki i naszywki, gadżety itp. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej wspomnień.

 Kurator wystawy: Manuela Stadnicka

Wystawa będzie czynna do 1 grudnia br.

 Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

 Lekcje muzealne w ramach wystawy

„Przerwana historia – polski system monetarny na przestrzeni dziejów”

Zapraszamy grupy szkolne dzieci i młodzieży do udziału w zajęciach muzealnych prowadzonych
w oparciu o wystawę czasową „Przerwana historia – polski system monetarny na przestrzeni dziejów”. Oprócz zwiedzania ekspozycji, na której zgromadziliśmy kilkaset niezwykle cennych z punktu widzenia polskiej historii monetarnej zabytków, dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach, w ramach których wykonają specjalny banknot z indywidualnymi zabezpieczeniami. Dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Banku Polskiego zajęcia muzealne, jak również towarzyszące im warsztaty, są nieodpłatne. Wytworzony przez dzieci banknot, stanowić będzie darmowy bilet wstępu na jedną
z organizowanych w Siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 3) wystaw czasowych. Bilet będzie ważny przez rok od daty jego wykonania. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymają autorski katalog wystawy. Będzie to znakomity materiał dydaktyczny, umożliwiający opiekunom i uczestnikom utrwalenie, zdobytych podczas zwiedzania wystawy, wiadomości z zakresu historii pieniądza na ziemiach polskich.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 kalendarz zajęć: 09.09.2019 r. – do wyczerpania limitu miejsc

zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież w wieku od 10 lat

liczba uczestników: grupy do 25 osób

czas trwania: ok. 1 godz. 15 min.

koszt: zajęcia bezpłatne do wyczerpania limitu miejsc

miejsce: Muzeum Okręgowe w Tarnowie / Rynek 3, 33-100 Tarnów

rezerwacja:

Siedziba Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 3

Nr telefon: +48 14 6390864, +48 14 6390865, +48 14 6212149, wewnętrzny 89

 

Post Author: kadr