ITS w Tarnowie – wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców…

Tarnów 5 marca 2019

Z początkiem marca br. w Tarnowie ruszy jedna z najważniejszych inwestycji w obszarze komunikacji miejskiej ostatnich lat: budowa Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). W wyniku postępowania przetargowego na wykonawcę systemu została wybrana firma Sprint, która może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w budowie systemów sterowania ruchem, m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Olsztynie, Bielsku-Białej, Wałbrzychu, Chorzowie oraz Krośnie i Ostrołęce (w budowie). Realizacja kosztować będzie ok. 18,5 mln PLN i zakończy się w połowie 2020 roku.

Wdrożenie jest realizowane w ramach trwającego projektu „Integracja Transportu Publicznego”, który poza systemem ITS obejmuje powstanie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej czy budowę
2 węzłów przesiadkowych w mieście. Jego elementem jest także Tarnowski Rower Miejski, z którego tarnowianie mogą korzystać od ubiegłego roku.
– Dynamiczny rozwój oraz przemiany inwestycyjne, które zachodzą w Tarnowie, wskazują, że nasze miasto gotowe na wdrożenia nowoczesnych technologii, w tym związanych z zarządzaniem ruchem, nakierowanych na ideę „Smart City” i przyjaznego miasta – mówi Roman Ciepiela.

Głównym celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w mieście ze szczególnym naciskiem na transport publiczny. To właśnie podróżujący komunikacją miejską odczują największe zmiany – w mieście zostaną wprowadzone priorytety przejazdu na skrzyżowaniach dla pojazdów transportu publicznego, dzięki czemu zmniejszą się znacząco opóźnienia, a co za tym idzie zwiększy się komfort podróżujących. Dzięki priorytetom skróci się czas postoju na czerwonym świetle dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Dzięki wdrożeniu Systemu Sterowania Ruchem na 32 skrzyżowaniach także kierowcy powinni odczuć korzystną zmianę – zostaną utworzone 4 ciągi skoordynowane (tzw. zielona fala). – System ITS działa w czasie rzeczywistym w sposób automatyczny, dlatego operatorzy/pracownicy nowego Centrum Sterowania Ruchem będą jedynie nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie oraz będą mieli możliwość na bieżąco dokonywać zmian ustawień w taki sposób, aby zmniejszać natężenie ruchu w danych obszarach miasta, a także planować zmiany organizacji ruchu. Do dyspozycji będą mieli profesjonalną ścianę wizyjną, przedstawiającą obraz z nowych kamer monitoringu wizyjnego zainstalowanych na skrzyżowaniach, dzięki czemu obserwacja sytuacji na drogach Tarnowa będzie zdecydowanie ułatwiona – dodaje Waldemar Matukiewicz, wiceprezes Sprint S.A.
Dodatkowym udogodnieniem dla kierowców będzie system informacji parkingowej, ułatwiający wyszukiwanie wolnych miejsc w obrębie miasta. 10 tablic informacyjnych oraz aplikacja na telefon będą naprowadzać kierowców na jedno z 600 miejsc parkingowych.
Kierowcy będą mieli do dyspozycji jeszcze tablice zmiennej treści VMS, umieszczone na 3 wlotach do miasta, informujące ich o optymalnych trasach dojazdu do wybranych miejsc oraz ostrzegających
o zmianie ruchu czy groźnych zdarzeniach.

Mieszkańcy Tarnowa skorzystają także z trzech stacji pogodowych, które poza standardowymi parametrami będą wykonywały pomiary warunków drogowych czy jakości powietrza i poziomu hałasu. Wszystkie wymienione elementy ITS połączy ok. 20 km sieci światłowodowej.

O systemach ITS:
Mieszkańcy miast zmagają się na co dzień z wieloma problemami. Nierzadko tracą czas na przejazdy zarówno komunikacją publiczną, jak i prywatną. Aby wyjść im naprzeciw, miasta coraz częściej sięgają po rozwiązania z zakresu Inteligentnych Systemów Transportowych. Dzięki temu stają się one przyjazne dla mieszkańców i dla przyjezdnych, a same zmieniają się w inteligentne i nowoczesne metropolie. Różne działania na rzecz lokalnego społeczeństwa są niezwykle istotne w procesie rozwoju miast. Inteligentne miasto przyciąga inwestorów, staje się bardziej atrakcyjne dla turystów, także tych biznesowych. Nowe możliwości, nowe miejsca pracy, nowoczesne technologie i udogodnienia – to wszystko przyciąga młodych, dynamicznych ludzi, którzy nie muszą już szukać perspektyw rozwoju w innych miastach czy zagranicą. Inteligentne, nowoczesne miasto to miasto przyszłości. Ułatwiające życie mieszkańców Inteligentne Systemy Transportowe są zdecydowanie jednym z elementów budowy innowacyjnego miasta.
O Sprint:
Sprint S.A. działa na rynku teleinformatycznym od 30 lat, będąc jednym z głównych graczy na rynku polskich integratorów IT. Ogromne doświadczenie oraz wykwalifikowana kadra pozwala firmie realizować najbardziej skomplikowane zlecenia. Inteligentne Systemy Transportowe (ITS) są dynamicznym segmentem rynku, w którym z sukcesami działa Sprint S.A. Systemy ITS integrują technologie, urządzenia i działania usprawniające funkcjonowanie transportu w zakresie komunikacji, prewencji, sterowania i zarządzania ruchem, wykrywania zdarzeń, nadzoru ruchu czy też rejestracji wykroczeń drogowych. Dotychczas firma zrealizowała duże projekty ITS m.in. w Bydgoszczy, Łodzi i Olsztynie, Krośnie a także ostatnio w Bielsku-Białej, Wałbrzychu, Chorzowie oraz Ostrołęce – w trakcie realizacji. Filmy z wybranych realizacji ITS można znaleźć na kanale YT firmy Sprint.

Materiały prasowe UMT

ITS w Tarnowie – wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców

Tarnów 5 marca 2019 – Podpisanie umowy z firmą SPRINT S.A.- zastępca prezydenta ds. infrastruktury miejskiej Jadwiga Stankiewicz – cz.1

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Wtorek, 5 marca 2019

ITS w Tarnowie – wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców…

Tarnów 5 marca 2019. Konferencja prasowa – zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie Artur Michałek – cz.2Całość zostanie zamieszczona na portalu www.niezaleznyserwiskadr.com.pl

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Wtorek, 5 marca 2019

Obraz może zawierać: ekran, telefon i tekst

Post Author: kadr