Spotkanie wokół książki „Andrzej Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie” z udziałem redaktora Wojciecha Bonowicza…

Tarnów 4 grudnia 2018 – spotkanie autorskie z redaktorem Wojciechem Bonowiczem.

„Dzieła (prawie) wszystkie” to pierwszy tak obszerny wybór prac Andrzeja Bursy – nie tylko wierszy, lecz także prozy, prób dramatycznych i rysunków (również do tej pory nie publikowanych). To jedna z najważniejszych książek 2018 roku, która ukazała się na łamach Wydawnictwa ZNAK, autorstwa Wojciecha Bonowicza. Jest to pierwszy od śmierci Poety – tak szeroki obraz jego twórczości. Podczas spotkania w Tarnowie z Wojciechem Bonowiczem rozmawiała Marta Półtorak.

Spotkanie bardzo udane, śmiało można powiedzieć jedno z najlepszych ostatniego czasu w Tarnowie. Wojciech Bonowicz to nie tylko doskonały publicysta, dziennikarz, ale także doskonały mówca, niezwykle błyskotliwy, szybko nawiązujący kontakt z publicznością. O książce, a raczej o Andrzeju Bursie mówił ciekawie i w sposób, który zachęcał do słuchania. Całości towarzyszyła przyjazna, kameralna atmosfera oraz spokój prowadzącej spotkanie.

Organizator spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie.

Kilka słów o Andrzeju Bursie…

Andrzej Bursa (ur. 21 marca 1932 , zm. 15 listopada 1957 ) – poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz. Należał do pokolenia „Współczesności”, zaliczany jest do kręgu poetów wyklętych. Jego legenda buntownika jest tak rozpowszechniona, że – niesłusznie – przypisuje mu się dokonanie samobójstwa. Rzeczywiście zmarł na wrodzoną wadę serca. Bursa zadebiutował 16 maja 1954 w „Życiu Literackim”. W 1956 roku rozpoczął współpracę z teatrem Tadeusza Kantora „Cricot 2” oraz kabaretem Piwnica pod Baranami oraz aktywnie uczestniczył w życiu literackim Krakowa. Jego poglądy polityczne i poetyka ukształtowały się pod wpływem październikowej „odwilży”. Legenda Bursy buntownika zdominowała jego dokonania literackie, a był to autor dojrzałych, awangardowych dzieł, w które stały się kontrapunktem dla polskiego romantyzmu. Wojciech Bonowicz przedstawia w książce po raz pierwszy od 1982 roku zebrany dorobek poety, również o to, co jest w posianiu rodzinnego archiwum – niepublikowane utwory z maszynopisów i rękopisów.

Autor wydania Wojciech Bonowicz…

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1995 tomem „Wybór większości”. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich Nowego Nurtu (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995). Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001). Opracował również „Myśli wyszukane ks. Józefa Tischnera” i „Miłość nas rozumie”, zbiór rozważań tego autora. Książka Pełne morze została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „poezja”. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Jest jednym z recenzentów książek w programie Czytelnia emitowanym przez TVP Kultura. Mieszka w Krakowie.

« 1 z 2 »

Bursa "Dzieła (prawie) wszystkie" – spotkanie z W. Bonowiczem

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, 4 grudnia 2018. Bursa "Dzieła (prawie) wszystkie" – spotkanie z W.ojciechem Bonowiczem – fragment, zwiastun wydarzenia.Prowadząca spotkanie: Marta PółtorakAutor: Lidia Jaźwińska

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Wtorek, 4 grudnia 2018

Post Author: kadr