„Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu” – spotkanie z Witoldem Banachem…

„Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu” – spotkanie z Witoldem Banachem
Prowadzenie: Marta Półtorak
27 września 2018, godz. 18:00, MBP, ul. Krakowska 4 (parter)

Radziwiłłowie, ród który „trząsł” Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych. To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a jego rozmowa z Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

Witold Banach – historyk, pisarz, działacz kulturalny. Organizator i dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prozaik, autor słuchowisk, esejów, wierszy i opowiadań związanych z fantastyką naukową. Autor kilkuset artykułów poświęconych głównie historii rodzinnego miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wydał m. in. „Apokryfy” (1985), „Ostrów Wielkopolski w dawnej pocztówce 1897-1939” (1998), „Nowa forma spotkania” (2001), „Ostrów Wielkopolski w pigułce” (2003), „Historia Ostrowa na każdy dzień” (2004), „Ostrów pod znakiem pegaza” (2005) czy „Kroniki literackie prowincji” (2017) Laureat nagrody POLCUL FOUNDATION w 1992 roku.

„Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu" – spotkanie z Witoldem Banachem….

„Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu" – spotkanie z Witoldem BanachemProwadzenie: Marta Półtorak27 września 2018, godz. 18:00, MBP, ul. Krakowska 4 (parter) – zwiastun wydarzenia cz.1.Cała relacja filmowa zostanie zamieszczona na portalu: www.niezaleznyserwiskadr.com.plRadziwiłłowie, ród który „trząsł” Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych. To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a jego rozmowa z Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.Witold Banach – historyk, pisarz, działacz kulturalny. Organizator i dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prozaik, autor słuchowisk, esejów, wierszy i opowiadań związanych z fantastyką naukową. Autor kilkuset artykułów poświęconych głównie historii rodzinnego miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wydał m. in. "Apokryfy" (1985), "Ostrów Wielkopolski w dawnej pocztówce 1897-1939" (1998), "Nowa forma spotkania" (2001), "Ostrów Wielkopolski w pigułce" (2003), "Historia Ostrowa na każdy dzień" (2004), "Ostrów pod znakiem pegaza" (2005) czy "Kroniki literackie prowincji" (2017) Laureat nagrody POLCUL FOUNDATION w 1992 roku.Materiał filmowy udostępniono dzięki uprzejmości TV PROART z Ostrowa Wlkp.

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Wtorek, 25 września 2018

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Wtorek, 25 września 2018

Materiał filmowy udostępniono dzięki uprzejmości TV PROART z Ostrowa Wlkp.

Post Author: kadr