Festiwal Komedii Talia 2018 – dzień czwarty…

Tarnów 24 września 2018

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Festiwal Komedii TALIA 2018 – dzień czwarty.

„ŻYD” reż. Andrzej Błażejewicz. Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya- Żeleńskiego w Krakowie – spektakl konkursowy.
Obsada: Ewa Kubiak, Daria Polasik – Bułka, Mirosław Neinert.

Sztuka autora – znanego widzom Sceny na Sarego 7 i wielokrotnie nagradzanego – „Taty” to dramat wyróżniony dziesięć lat temu na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Akcja rozgrywa się na zwołanym przez dyrektora prowincjonalnej szkoły zebraniu nauczycielskim. Podobnie jak w klasycznej już Wizycie starszej pani Friedricha Durrenmatta bohaterowie sztuki zastanawiaja się, jak przyjąć dawnego ucznia, od którego mają nadzieję pozyskać pieniądze potrzebne na ratowanie placówki.

Impreza towarzysząca. „STÓŁ Z POWYŁAMYWANYMI NOGAMI” reż. Władysław Hołdys. Teatr Mumerus w Krakowie.
Obsada: Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Robert Żurek.

Na scenie stoi stół, który stopniem niemożliwości odpowiada toczącym się przy nim, nad nim i pod nim tańcom, zabawom i rozmowom świeżo wykopanych zombie. Teatr Mumerus to autorska scena prowadzona przez Wiesława Hołdysa, reżysera, który bez kompleksów buszuje po polskiej światowej literaturze.
W spektaklu Hołdys inspiruje się najstarszymi zabytkami języka polskiego – od pierwszych słów zanotowanych w łacińskiej kronice klasztornej zwanej Księgą henrykowską w XIII wieku po średniowieczną „Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią”.  „Reżyserski i aktorski majstersztyk” (Justyna Nowicka, Radio Kraków).

Źródło: folder informacyjny XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2018 – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Foto: Lidia Jaźwińska

Post Author: kadr