Żużel w sztuce – wernisaż wystawy…

Tarnów 6 lipca 2018

W Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy „Zużel w sztuce”. Na wystawie zaprezentowano prace następujących artystów: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Michał Jankowski, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Maciej Milewski, Tomasz Mróz, Lech Okołów, Dominika Olszowy, Agnieszka Ruszczyńska-Szafrańska, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański, Jacek Wróbel.

Kurator: Dawid Radziszewski

Ekspert żużlowy: Robert Noga
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Wystawa „Żużel w sztuce” prezentuje historię żużla – jednego z najpopularniejszych w Polsce sportów oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie. Do udziału w projekcie, efekty którego można podziwiać od 7 lipca do 26 sierpnia, zaproszono najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe.

W części historycznej wystawy zarysowano szerszy kontekst „czarnego sportu” i ukazano jego historię nie tylko przez pryzmat wyników drużyn czy poszczególnych zawodników, ale m.in. polityki wypełniania wolnego czasu realizowanej przez władze PRL, zmian w okresie transformacji ustrojowej, współczesnej profesjonalizacji i pełnej komercjalizacji świata sportu. Podczas pracy nad projektem zgromadzono pokaźną liczbę lokalnych pamiątek wypożyczonych od klubów i prywatnych kolekcjonerów, z czego znakomita większość nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury. Wiele spośród nich jest na bardzo wysokim poziomie plastycznym, stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa czy małej formy rzeźbiarskiej.

Wystawa jest skierowana zarówno do fanów speedway’a, jak i miłośników sztuki. Wykazuje pewne podobieństwa między żużlowcami i artystami, oczywiście na poziomie metaforycznym. Oba zawody wymagają absolutnego poświęcenia, oba niosą za sobą ryzyko porażki. Zarówno w sztuce, jak i żużlu nie ma hamulców – można wypaść za bandę.

Galeria:

https://www.facebook.com/pg/NSerwisKADR/photos/?tab=album&album_id=2129916550617769

Żużel w sztuce – wernisaż wystawy…

STUDIO KADR NA ŻYWO…Tarnów 6 lipca 2018. Żużel w sztuce – wernisaż wystawy – fragment rozpoczęcia wydarzenia Ewa Łączyńska – Widz – dyrektor BWA w Tarnowie.Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych.

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Piątek, 6 lipca 2018

Post Author: kadr