Wacław Onak – Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej…

Wernisaż wystawy malarstwa Wacława Onaka, to kolejna ekspozycja w cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, który realizowany jest od 2010 roku przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Wacław Onak urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1985 roku uzyskał dyplom w pracowni Juliusza Joniaka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Tematem Jego prac jest martwa natura, pejzaż, akt i formy abstrakcyjne.
Swoje prace prezentuje na wystawach stałych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą, znajdują się one również w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie, m.in. w: Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Anglii, Szwecji, USA, Brazylii, Australii, Ukrainie i w Polsce.
Profesor ASP w Krakowie, Adam Brincken pisze m.in. o Jego twórczości – … Onak maluje orkiestrą symfoniczną, całym kołem barw. Użyta, złożona plama barwna prowadzi nas do sensualnych odczuć. Swoboda ręki artysty dodaje lekkości formom, nawet wtedy gdy jego płótna pełne są niemal cielesnej materii malarskiej. Pędzel, szpachla, własna dłoń wszystko może być tu narzędziem, jeśli jest taka potrzeba. Potrzebą w malarstwie Onaka jest emocja, rodzaj współdoznanwania tego co radosne… .
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 35 prac wykonanych techniką olejną na płótnie, malowanych mocnym, kontrastującym kolorem przy użyciu całej gamy barw, które w zestawieniu tworzą niezwykłe kompozycje. Są odzwierciedleniem bardzo indywidualnego spojrzenia artysty na otaczającą rzeczywistość, artysty, który w mistrzowski sposób potrafi zabrać widza w niekończącą się opowieść o świecie iluzji, który sam tworzy.
Wystawa będzie czynna do 24 października 2021 roku.
Foto:R.Czerwiński

Post Author: kadr