MIASTO TEŻ BUDUJE MIESZKANIA….

Tarnowskie spółdzielnie mieszkaniowe w większości zaprzestały budowania nowych mieszkań, zajmując się eksploatacją już istniejących, w mieście budują deweloperzy i… samorząd – przede wszystkim przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ale nie tylko, bo nową inwestycję planuje Miejski Zarząd Budynków.

W roku 2015 miasto ukończyło realizację dwóch ważnych inwestycji budynku mieszkalnego z 30 pełnokomfortowymi lokalami, o łącznej powierzchni użytkowej 1 tys. 608 metrów kw., przy ul. Konnej oraz budynku z 58 lokalami socjalnymi o łącznej powierzchni 1 tys. 444 metry kw. przy ul. Spytki, który powstał we współpracy z Miejskim Zarządem Budynków.
Dzięki powiązaniu tych przedsięwzięć miasto uzyskało na ich realizację dofinansowanie w ramach rządowego programu wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. W efekcie wydatki z budżetu Tarnowa na inwestycje przy ul. Konnej i ul. Spytki wyniosły odpowiednio: 2 mln 912 tys. i 3 mln 415 tys. zł, a rządowe wsparcie wyniosło ponad 760 tys. zł.
W latach 2014-2018 Towarzystwo Budownictwa Społecznego wynajęło nowym najemcom 130 lokali mieszkalnych. Zgodne ze strategią przyjętą na lata 2013-2018 TBS ma dostarczać na rynek około 40 mieszkań rocznie. W ramach własnej działalności inwestycyjnej spółka wybudowała i przekazała do użytkowania w 2016 roku budynek mieszkalny przy ul. Sportowej 7 z 50 lokalami mieszkalnymi i 48 miejscami postojowymi dla samochodów. W kwietniu 2018 r. rozpoczęła budowę kolejnego budynku przy ul. Sportowej (50 lokali mieszkalnych i 38 miejsc postojowych w hali garażowej). Budynek został ukończony i zasiedlony w pierwszym kwartale 2020 r.
W ubiegłym roku TBS zarządzało własnym zasobem mieszkaniowym obejmującym 728 lokali mieszkalnych, 266 miejsc postojowych i cztery lokale użytkowe. Spółka wynajęła nowym najemcom 38 lokali z istniejącego zasobu w ramach rotacji, przygotowała też do realizacji kolejny budynek przy ul. Sportowej (50 mieszkań i 44 miejsc postojowych). Uzyskano pozwolenie na budowę oraz podpisano umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. 4 sierpnia 2020 r. ogłoszono przetarg na roboty budowlane.
Z myślą o zapewnieniu lokali mieszkalnych na rzecz małych gospodarstw domowych w bieżącym roku Miejski Zarząd Budynków uzyskał pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego przy ul. Krzyskiej, z częścią usługową w postaci klubu seniora/świetlicy i pralni w części parteru. W nowym budynku zaplanowano 62 mieszkań w pełnym standardzie o powierzchni od 27,74 do 42,90 m kw. Wszystkie mieszkania wyposażone będą w kuchnie lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Budynek będzie się składał z trzech skrzydeł połączonych dwiema klatkami schodowymi i windami. Dostęp do każdej z części budynku możliwy będzie bez pokonywania schodów a każdy lokal mieszkalny przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na załączonym zdjęciu budynek TBS przy u. Sportowej. Fot. Paweł Topolski

Ireneusz Kutrzuba
Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa
Z-ca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej UMT

Obraz może zawierać: niebo, chmura i na zewnątrz

Post Author: kadr