Tadeusz Koniarz – wystawa fotografii „BEZ PARDONU”…

Tadeusz Koniarz – wystawa fotografii „BEZ PARDONU” – to pamięć i przestroga…

13 listopada mineła trzecia rocznica zamachu terrorystycznego w Paryżu (13 listopada 2015). Były to najbardziej krwawe w historii Francji zamachy, w których zginęło 130 osób, a ponad 300 zostało rannych. Zamachowcy zaatakowali niemal jednocześnie w sześciu różnych miejscach Paryża – w centrum i przy stadionie Stade de France w Saint-Denis na przedmieściach miasta. Jednym z fotoreporterów, któremu udało się udokumentować to wydarzenie był przebywający w tym czasie w Paryżu, tarnowski fotoreporter Tadeusz Koniarz.

Wykonane w Paryżu fotografie, autor zaprezentował na składającej się z dwóch zestawów wystawie „BEZ PARDONU”. Wystawa ta, została nagrodzona pierwszymi nagrodami w prestiżowych konkursach w Polsce: Grand Press Photo i BZWBK Press Foto. Warto podkreślić, iż dotychczas nie udało się żadnemu polskiemu fotoreporterowi zdobyć w jednym roku dwóch pierwszych miejsc w tych konkursach.

Obecnie, wystawa jest otwarta w Galerii Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

KILKA SŁÓW O AUTORZE WYSTAWY…

Tadeusz Koniarz – tarnowianin, rocznik 1959 r.

Od 28 lat pracuje, jako fotoreporter – m. in. w Czasie Krakowskim, Tarnowskim Magazynie Informacyjnym „TeMI”, Gazecie Krakowskiej, „Poznaniaku”, Polskiej Agencji Prasowej, Agencji Fotograficznej East News. Aktualnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER.

Publikuje zdjęcia w ogólnopolskich gazetach codziennych i tygodnikach oraz w internecie. Należy do Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Jego pasją jest fotoreportaż. Prace autorstwa Tadeusza Koniarza zdobyły szereg nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych.  Laureat prestiżowych konkursów dla fotoreporterów BZ WBK Press Foto 2016

i Grand Press  Photo 2016 i 2017.W roku 2017 nagradzany pierwszą nagrodą w międzynarodowych konkursach : „Kochać Człowieka” w Oświęcimiu,” Zestaw” w Świdnicy, „Just One Photo” w Jarosławiu,” Świat 2016″ w Myślenicach oraz Fotoreporter Roku 2016 w kategorii Fotoraport Polska w Warszawie. W 2018 r. uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Erazma Ciołka za fotoreportaż społecznie zaangażowany pt.” Świat bez koloru” oraz tytułem Fotoreporter Małopolski 2018  w XV Nagrodzie Dziennikarzy Małopolski, Kraków 2018 za fotoreportaż „Bez końca”.

Jest autorem czternastu wystaw fotograficznych.

Realizator filmów krótkometrażowych wielokrotnie nagradzanych. Najważniejsze nagrody: Nagroda Główna Górniczy Oskar za film „Zdeptane lwy z kamiennych tablic” Katowice 1988, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego 1998 i Brązowy Medal na Festiwalu Narodów w Duisburgu 1999 za film „Na medal”.

Prowadzi pracownię fotograficzno-filmową Szwenk w tarnowskim Pałacu Młodzieży.

Za działalność kulturalną w dziedzinie fotografii i filmu nagrodzony statuetką Uskrzydlony przyznaną przez Tarnowską Fundację Kultury. Posiada Srebrną Odznakę Federacji Niezależnych Twórców Filmowych oraz tytuł Zasłużony Działacz Kultury, otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi i Medal KEN. Jest laureatem Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie upowszechniania kultury 2012 i w dziedzinie twórczości artystycznej 2016.Otrzymał także Nagrodę Kulturalną TEMI im. Bogusława Wojtowicza  za rok 2016.

Zdjęcia z wydarzenia: Tadeusz Koniarz

Zdjęcie autora wystawy: Lidia Jażwińska

 

Opublikowany przez Lidia Jaźwińska Poniedziałek, 12 listopada 2018

Post Author: kadr