Galeria Bema20 – wernisaż wystawy prac Łukasza Wojtanowski…

Łukasz Wojtanowski – ZIELONOŚĆ…

Prezentowane prace zrealizowane są w technice batiku, pod urokiem której artysta pozostaje od dłuższego już czasu.

Batik – technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.

Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywana przez pokolenia, najbardziej popularna w Malezji i Indonezji i innych krajach Azji, gdzie najczęściej do formowania pozycji batiku używa się skór zwierzęcych.

Bardzo ciekawa, oryginalna i godna polecenia wystawa.

Kim jest autor wystawy…

Łukasz Wojtanowski, to absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia w 2008 roku. Pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa z tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych.

wernisaż wystawy prac Łukasza Wojtanowskiego – Zielność…

STUDIO KADR NA ŻYWO…Galeria Bema20 – wernisaż wystawy prac Łukasza Wojtanowskiego – Zielność.Bardzo ciekawa, orginalna i godna polecenia wystawa.Prezentowane prace zrealizowane są w technice batiku, pod urokiemktórej artysta pozostaje od dłuższego już czasu.Kim jest autor wystawy…Łukasz Wojtanowski, to absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia w 2008 roku. Pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa z tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych.Autor nagrania:A.Burda

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Czwartek, 15 listopada 2018

Post Author: kadr