GALA ŚWIĘTA MIASTA TARNOWA „PIERWSZE NIEPODLEGŁE”…

Ostatnim akcentem pierwszego dnia obchodów Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe” Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym, była gala odbywająca się w hali widowiskowo-sportowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej.

Na gali obecni byli m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, parlamentarzyści ziemi tarnowskiej, przedstawiciele władz samorządowych i radni sejmiku województwa małopolskiego, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tarnowie, radni Rady Miejskiej w Tarnowie, a także członkowie komitetu honorowego oraz zespołu organizacyjnego obchodów stulecia odzyskania niepodległości i Święta Miasta Tarnowa. – Już za kilka dni cała Polska będzie świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości. My w Tarnowie mamy ten szczególny przywilej, że możemy przygotowania do tego wydarzenia rozpocząć już dzisiaj. Cieszymy się, że to nasze miasto jako pierwsze odzyskało niepodległość, świętujemy wszyscy razem, bez podziałów, bez podkreślania swojej odmienności. Dziś nic nas nie różni, a łączy jedno – Polska – mówił podczas gali prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Znaczenie roli Tarnowa w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również znaczenie umiejętności współpracy podkreślał marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. – Wolność to nie tylko dar. Wolność to wyzwanie. Dziś nie potrzebujemy już pól bitewnych. Dziś wolność nie tyle krzyżami się mierzy, co codzienną pracą i zaangażowaniem w rozwój naszej ojczyzny, regionów, miast – mówił marszałek.

Gala była okazją do wręczenia licznych nagród. Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa wręczył Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego. Otrzymali je: wicemistrz igrzysk paraolimpijskich, wielokrotny medalista paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w biegach sprinterskich Michał Derus, współorganizatorka uroczystości patriotycznych upamiętniających działalność Polskiego Państwa Podziemnego, zaangażowana w działalność w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowych Elżbieta Klepacka, aktualna mistrzyni świata i Europy w biegach na 1500 metrów oraz najszybsza zawodniczka tegorocznych paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy na 400 metrów Joanna Mazur oraz wieloletnia nauczycielka języka polskiego i dyrektorka XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Ewa Witecka.

Odznakami Honorowymi Gminy Miasta Tarnowa – wręczali je prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Ryszard Pagacz – uhonorowani zostali: „najszybsza babcia świata”, uczestniczka wielu biegów górskich i maratonów na całym świecie Barbara Prymakowska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Bogusława Romaniewska, zawodowo związany z geodezją i regionem tarnowskim Mieczysław Sobol oraz mistrz piekarski, jazzman i jeden z braci, którzy w 1997 roku reaktywowali w Tarnowie Bractwo Kurkowe Roman Starzec.

Prezydent Roman Ciepiela, w uznaniu zasług, z podziękowaniem za zaangażowanie w działalność kulturalną Tarnowa oraz podtrzymywanie więzi i relacji międzyludzkich, poświęcenie oraz pasję w działaniu, wręczył także Marii Kanior Złoty Dukat Tarnowski.

Bardzo ważnym punktem gali było wręczenie statuetki „Orły Niepodległości”. Do tej pory statuetka przyznawana była organizacjom i osobom za utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Tarnowa i Polski. W tym roku po raz pierwszy przyznano ją pośmiertnie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości otrzymał ją burmistrz niepodległości Tadeusz Tertil. W jego imieniu statuetkę z rąk prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli odebrał wnuk Ryszard Tertil. – Szanowni Państwo, chciałem podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abym mógł dzisiaj przed Państwem stać w tym miejscu, z tymi orłami. Pozwólcie, że nie będę wymieniał z imienia i nazwiska wszystkich osób, boję się bowiem, abym kogoś nie opuścił. Dziękuję prezydentom miasta kilku ostatnich kadencji, starostom, radom powiatu i radom miasta Tarnowa. Szczególnie zaś chciałbym podziękować Panu Ryszardowi Żądło, którego uważam za swojego przyjaciela. Mam nadzieję, że mieszkańcy Tarnowa pójdą śladami mojego dziadka – mówił Ryszard Tertil.

Galę zakończył koncert w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego i Pawła Bartłomieja Sydora, podczas którego tarnowianie i przybyli goście mogli usłyszeć światową prapremierę utworu „Fanfara Chorałowa” skomponowanego specjalnie na setną rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości. W programie koncertu znalazły się także fragmenty muzyki z filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” oraz I Symfonia „Chrzest” na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.

Tekst: L.Bielatowicz, S. Mikulski.
Foto: Lidia Jaźwińska.

Post Author: kadr