Jubileusz 25-lecia Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Jeżowie…

Tarnów 25 października 2018.

Jubileusz 25-lecia Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Jeżowie. Idea pleneru narodziła się w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Impreza  objęta jest patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Plenery odbywają się w renesansowym dworze obronnym położonym w malowniczym parku, a ich uczestnikami są najzdolniejsi uczniowie średnich szkół plastycznych z całej Polski.

Dla uczczenia jubileuszu w murach szkoły została zorganizowana wystawa nagrodzonych prac plenerowych obejmująca okres od 1994 do 2018 roku. Wyjątkowe wydarzenie stanowi wystawa znakomitych artystów, jurorów 25. edycji jeżowskich plenerów, reprezentujących środowiska artystyczne Krakowa, Lublina, Łodzi, Kielc oraz Tarnowa. Równocześnie zostaną zaprezentowane prace uczestników tegorocznego, jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Jeżów 2018. Wystawom towarzyszą dwa specjalnie przygotowane katalogi. W jednym z nich Teresa Szafrańska we wstępie napisała: 

W ciągu tych wielu lat Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Jeżowie, młodzi plastycy usiłowali przelać na płótno nie tylko piękno otaczającego Dwór parku, ale również – bogaty w przeróżne odcienie barwne – rozległy pejzaż.

Było to zadanie bardzo trudne, bowiem pejzażowa dal – przestrzeń wypełniana rzeczywistymi kształtami – to trudne zadanie. Nawet dla profesjonalnych twórców.

Niektórzy, na początku próbowali nie zauważać tej istoty zagadnień: przestrzeni i światła, które narzucało kompozycje. Jednak w miarę upływu czasu, po wspólnych rozmowach i korektach, problemy te zaczęły stawać się rozwiązywalne.

Próbowaliśmy przekazać młodzieży, że w swoje dorosłe życie wejdą bogatsi, jeśli nie będą uciekać od natury w daleko posuniętą manierę artystyczną.

Jubileusz stał się okazją do podziękowań członkom komisji, opiekunom artystycznym i gospodarzom dworku w Jeżowie, a przekazał je dyrektor placówki Janusz Jędrzejczyk (relacja filmowa).

Jubileusz 25-lecia Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Jeżowie…

STUDIO KADR NA ŻYWO…Tarnów 25 października 2018, Jubileusz 25-lecia Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Jeżowie. Dyrektor placówki Janusz Jędrzejczyk – cz.1Idea pleneru narodziła się w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Impreza ta objęta jest patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Plenery odbywają się w renesansowym dworze obronnym położonym wmalowniczym parku, a ich uczestnikami są najzdolniejsi uczniowie średnich szkół plastycznych z całej Polski.Dla uczczenia jubileuszu w murach szkoły została zorganizowana wystawa nagrodzonych prac plenerowych obejmująca okres od 1994 do 2018 roku. Wyjątkowe wydarzenie stanowi wystawa znakomitych artystów, jurorów 25. edycji jeżowskich plenerów, reprezentujących środowiska artystyczne Krakowa, Lublina, Łodzi, Kielc oraz Tarnowa. Równocześnie zostaną zaprezentowane prace uczestników tegorocznego, jubileuszowego XXVOgólnopolskiego Pleneru Malarskiego Jeżów 2018. Wystawom towarzyszą katalogi.Autor: Lidia Jaźwińska.

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Czwartek, 25 października 2018

Galeria:

Post Author: kadr