Przygotowania do Galicyjskiej Chanuki…

II Galicyjski Wieczór Chanukowy

W ubiegłym roku odbył się w tarnowskiej restauracji „Stara Łaźnia” bardzo udany „Pierwszy Galicyjski Wieczór Chanukowy”. Dla podtrzymania tradycji w tym roku odbędzie się w tym samym miejscu „Drugi Wieczór Chanukowy” z potrawami które wspólnie przygotują „Stara Łaźnia” i Kawiarnia Koszerna „Nosh”. Karnety na to świąteczne przyjęcie z bogatym programem muzyki i tradycji żydowskiej już są do nabycia. Organizatorzy przeznaczą dochód z tego spotkania na renowację tarnowskiego Cmentarza Żydowskiego.

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej zorganizuje w  tym dniu ogólnodostępne obchody święta Chanuki na Placu pod Bimą, gdzie odbędzie się koncert znanego kantora Symchy Kellera, zapalone zostaną świece chanukowe, a uczestnicy zostaną poczęstowani chanukowymi potrawami.

Chanuka  – Święto Poświęcenia zwane  także, Świętem Świateł trwa osiem dni, począwszy od 25 dnia miesiąca kislew (w tym roku zaczyna się od wieczora w niedzielę 2 grudnia i trwa do poniedziałkowego wieczora 10 grudnia). Upamiętnia ono cudowne wydarzenie podczas pod wodzą Judy Machabeusza. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku.

W  roku 165 p.n.e. władca Palestyny, Antioch IV złupił Świątynię w Jerozolimie, umieścił w niej greckie posągi i utworzył w niej miejsce kultu Zeusa.

W trzy lata później żydowscy powstańcy zwyciężyli zdobyli Jerozolimę i odzyskali Świątynię. Juda Machabeusz dokonał jej rytualnego oczyszczenia, ale odnaleziono tylko jeden dzban oliwy zabezpieczonej pieczęcią arcykapłana. Taka ilość powinna wystarczyć na utrzymanie w lampie płomienia tylko przez jeden dzień, ale płomień utrzymywał się aż przez osiem dni. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym. Świecznik powinien być ustawiony na zewnątrz domu, ewentualnie w pobliżu drzwi lub okna „upubliczniać cud”, a płomień nie powinien się na nim palić krócej niż pół godziny dziennie. Każdego dnia, po zachodzie słońca zapala się kolejną święcę poczynając od lewej strony.

Religia nie nakazuje spożywania określonych posiłków, choć powstała tradycja przygotowywania naleśników, placków ziemniaczanych (latkes), racuchów i pączków (sufganijot) nadziewanych dżemem, konfiturami lub marmoladą, czyli potraw przygotowywanych na oliwie. Dzieci otrzymują cukierki wykonane z miodu i sezamu (źródło: wikipedia)

Przygotowania do II GALICYJSKIEJ CHANUKI

STUDIO KADR NA ŻYWO…Rozpoczeto przygotowania do II Galicyjskiego Wieczóru Chanukowego.O wydarzeniu informują: Adam Bartosz, Krzysztof Chuderki i Gerald Vineberg.W ubiegłym roku odbył się w tarnowskiej restauracji „Stara Łaźnia” bardzo udany „Pierwszy Galicyjski Wieczór Chanukowy”. Dla podtrzymania tradycji w tym roku odbędzie się w tym samym miejscu „Drugi Wieczór Chanukowy” z potrawami które wspólnie przygotują „Stara Łaźnia” i Kawiarnia Koszerna „Nosh”. Karnety na to świąteczne przyjęcie z bogatym programem muzyki i tradycji żydowskiej już są do nabycia. Organizatorzy przeznaczą dochód z tego spotkania na renowację tarnowskiego Cmentarza Żydowskiego. Na ten cel odbędą się także kwesty 1 listopada br.Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej zorganizuje w tym dniu ogólnodostępne obchody święta Chanuki na Placu pod Bimą, gdzie odbędzie się koncert znanego kantora Symchy Kellera, zapalone zostaną świece chanukowe, a uczestnicy zostaną poczęstowani chanukowymi potrawami.Więcej na portalu: www.niezaleznyserwiskadr.com.pl

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR Czwartek, 25 października 2018

Post Author: kadr