Rozwój budownictwa wielorodzinnego…

 

Nowoczesne budownictwo, wysoki standard, strefa zieleni i otoczenie przyjazne mieszkańcom w każdym wieku – to cele, jakie przyświecają polityce mieszkaniowej naszego miasta. W najbliższych latach około 537 rodzin będzie mogło skorzystać z oferty mieszkań na wynajem.

Wiele miast staje przed wyzwaniem, jakim jest zapewnienie odpowiedniej liczby atrakcyjnych cenowo mieszkań dla swoich mieszkańców. Jak wiadomo, potrzeby mieszkaniowe zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego realizowana polityka mieszkaniowa powinna je uwzględniać. W Tarnowie najbliższe kilka lat to czas intensywnego rozwoju budownictwa wielorodzinnego, oferującego mieszkania na wynajem. – To propozycja dla osób, które chcą w Tarnowie zamieszkać, chcą zamienić mieszkanie, czy dla młodych małżeństw. Już teraz możemy zagwarantować umiarkowane czynsze i bardzo dobrą jakość mieszkań – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Na nowe budynki i kompleksy wielorodzinne wytypowano cztery lokalizacje. Dwie inwestycje powstaną przy ul. Krzyskiej i przy ul. Jara-Błotna. Zrealizują je Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, jak i Miejski Zarząd Budynków, czyli miejskie spółki komunalne. Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, zrealizuje natomiast dwa wielokondygnacyjne budynki z mieszkaniami na wynajem przy ul. Parkowej i Marynarki Wojennej. Każda z koncepcji uwzględnia pulę mieszkań przystosowanych do osób z niepełną sprawnością. Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa do spraw społecznych podkreśla, że mieszkańcy będą mogli liczyć na wysokie dopłaty do czynszów za wynajem. Mieszkania powstaną w ramach programu „Mieszkanie na start”, który jest częścią rządowego programu „Mieszkanie plus”. – Ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku, da możliwość ubiegania się o wysokie dopłaty mieszkaniowe do wynajmu. Dodajmy, iż nie jest to tego typu pierwszy projekt. Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego od czterech lat realizuje projekt budowy zespołu trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Sportowej – Prusa – Reja, z których każdy obejmuje 50 mieszkań i 48 miejsc postojowych. W październiku 2016 r. oddano do użytkowania pierwszy z budynków, aktualnie trwa budowa drugiego.

Słoneczny Stok

W pobliżu Góry św. Marcina przy ul. Błotnej i Jarej może powstać kompleks sześciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych, dających łącznie 107 mieszkań. To atrakcyjna oferta dla tych, którzy marzą, by mieszkać nieopodal Parku Sanguszków, z dala od głośnego centrum miasta. Dla rodzin z dziećmi dodatkowym atutem może być sąsiedztwo szkoły publicznej i społecznej, społecznego przedszkola oraz przychodni na ul. Mostowej. Projektując kompleks rozwiązano też problemy z parkowaniem – przewidziano parkingi naziemny i podziemny, które będą mogły pomieścić łącznie 111 samochodów. Wojciech Daniel, prezes Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego mówi, że osiedle powstanie w otoczeniu zieleni i terenów spacerowych. – Nazywamy je „Słoneczny Stok”, bo będzie usytuowane na południowym stoku, w najcieplejszym miejscu w Polsce, w sąsiedztwie Pałacu Sanguszków. Inwestycja zostanie sfinansowana z kapitału własnego TTBS, wkładu własnego gminu i dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego. Osiedle mogłoby być gotowe za dwa lub trzy lata. Obecnie TTBS buduje mieszkania przy ulicy Sportowej. To drugi z trzech zaprojektowanych budynków, budowa kolejnego rozpocznie się w przyszłym roku. Inwestycja powstanie w programie, w którym mieszkańcy będą mogli się ubiegać o dopłaty do czynszów. – Możliwe, że dzięki dopłatom czynsz dla najemcy będzie wynosił 6 złotych za metr kwadratowy. Jak na tarnowskie warunki to przyjazna kwota.

Przestrzeń dla każdego

Budynek przy ul. Krzyskiej to nie tylko nowoczesna architektura, dobra lokalizacja, nowe mieszkania. Na terenie działki przestrzeń zaplanowano tak, aby osoby w każdym wieku czuły się komfortowo i miło spędzały czas. W północno-wschodniej części budynku, w bezpośrednim sąsiedztwie Klubu seniora, znajduje się widna. Zacienione ławki w okolicy placu zabaw, altana rekreacyjna, oczka wodne, miejsce na grilla – to tylko niektóre z miejsc służących chwili wytchnienia i odpoczynku. Dla dzieci oprócz wspomnianego placu zabaw, zaplanowano także ścieżkę zdrowia. Janusz Galas, prezes Miejskiego Zarządu Budynków mówi, że w budynku znajdzie się 70 mieszkań, przeznaczonych dla osób o niskich dochodach. Mieszkania będą miały od 25 do 45 metrów kwadratowych, bo takie metraże w tej grupie osób są najbardziej potrzebne. – W części budynku z windą znajdzie się 18 mieszkań dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Będzie też miejsce na klub seniora, przy budynku powstanie plac zabaw i altanka do grillowania. W zależności od potrzeb w pomieszczeniu użytkowym, liczącym 80 metrów kwadratowych działać będzie mógł żłobek lub sklep. Budynek ma być gotowy w 2021 roku.

Wiele kondygnacji, więcej mieszkań

Na ulicy Parkowej i Marynarki Wojennej w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego powstaną wielokondygnacyjne budynki z mieszkaniami lokatorskimi. Obie lokalizacje są dobrze skomunikowane z resztą miasta. W okolicy planowanych obiektów znajdują się przedszkola, szkoły, obiekty sportowe i tereny zielone lub rekreacyjne, co niewątpliwie stanowi wartość dodaną. Zbigniew Sipiora, prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, że budynek powstanie głównie z myślą o lokatorach z niepełnosprawnościami i o matkach z dziećmi. Mieszkania na wynajem miałyby dostęp do windy, bez schodów, utrudniających poruszanie się na wózkach. Członkowie spółdzielni mogliby otrzymać takie mieszkania, a obecnie posiadane – sprzedać lub wynająć. – Rozważamy również możliwość wprowadzenia opieki senioralnej. Liczę na współpracę z miastem w przyszłości – mówi Zbigniew Sipiora. Na ulicy Parkowej mogłoby powstać 100 mieszkań, kolejne 200 znalazłoby się w budynku przy Marynarki Wojennej. W sprawie wszystkich tych inwestycji podpisane zostało porozumienie, sygnowane przez prezydenta miasta, Wojciecha Daniela, Janusza Galasa i Zbigniewa Sipiorę.

Info: L. Bielatowicz

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.
https://www.facebook.com/roman.ciepiela/videos/10156642598576585/

Post Author: kadr